Laparoskopiyle mide küçültme

Adana Özel Ortadoğu Hastanesi'nde mide küçültme operasyonları laparoskopik yöntemle yapılıyor. Hastanede şimdiye kadar yapılan 300 küçültme operasyonu, sıfır komplikasyonla tamamlandı

Laparoskopiyle mide küçültme
Adana Özel Ortadoğu Hastanesi, 2 yıldır laparoskopik yöntemle mide küçültme ameliyatları yapıyor. Hastane Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak ve ekibi, şimdiye kadar 300 mide küçültme ameliyatını, sıfır komplikasyonla başarıyla tamamladı. Op. Dr. Bayrak, artık Adanalıların mide küçültme için İstanbul gibi büyük kentlere gitmediğini, tam aksine kendilerinin Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi çevre illerden hastalara tedavi sunduklarını söyledi.

GEREKSİZSE YAPILMIYOR

Mide küçültme operasyonlarının tam teşekküllü hastanelerde, deneyimli kişiler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Mehmet Bayrak, "Özel Ortadoğu Hastanesi'nde ameliyat öncesi diyetisyenimiz, psikiyatri ve endokrinoloji uzmanı hekimlerimiz hastayla görüşüyor. Operasyon gereksizse yapmıyoruz. Bu yöntemi, vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan, diyet ve sporla zayıflayamayan, kan değerleri ameliyata uygun olan kişilere uyguluyoruz. Ameliyat sonrası hastamızı yakından takip ediyoruz. Diyabet gibi hastalıkların varlığı halinde, endeks 35-40 arasındaysa bile uygulayabiliyoruz" dedi.

KADINLAR TERCİH EDİYOR

Operasyon sırasında laparoskopik yöntemle midenin yüzde 75'inin otomatik cihazlarla alındığını kaydeden Özel Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bayrak, "Mide artık az gıdayla dolduğu için hasta az yiyebiliyor ve kilo kaybediyor. En geç iki yıl içinde, aylık 5-6 kilo olacak şekilde toplam 60-80 kilo verebiliyor. Hastanın ameliyat sonrası diyet ve spor yapması gerekiyor" diye konuştu. Op. Dr. Bayrak, operasyonun 16-70 yaş aralığındaki herkese uygulanabildiğini ancak kendilerine genellikle 35-40 yaş grubunun başvurduğunu, çoğunluğu kadınların oluşturduğunu söyledi.

HASTADENE 3 GÜN KALINIYOR
Uyguladıkları yöntemin hastaya sıkıntı yaşatmadığını vurgulayan Op. Dr. Mehmet Bayrak şöyle devam etti: "Operasyon 1-2 saat sürüyor. Hasta hastanede 3 gün kalıyor. Fazla ağrı yaşamıyor. Operasyonun 3'üncü günü su içmeye başlıyor, 1 hafta kadar sıvı tüketiyor. Daha sonra pürelere, 1 ay sonra da katı gıdalara geçiliyor. Operasyonu, obez olduğu için hamile kalamayan kadınlara da uyguluyoruz. Ancak ameliyattan sonraki 18 ay hamile kalmamaları gerekiyor. Vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan kan tetikti yaptırıp operasyon için rapor alan SGK'lıların ameliyat giderinin bir bölümünü devlet ödüyor."
BİZE ULAŞIN