Hasta köpekler çöplüğe atılıyor

Hasta köpekler çöplüğe atılıyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki çöp alanına gidenler bir insanlık dramıyla karşılaşıyor. Barınakta bakılmak yerine çöp alanına bırakılan hasta köpeklerin ölmesi bekleniyor

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde belediyeye ait hayvan barınağındaki çağ dışı görüntüler daha sona ermemişken, çöplükte hasta köpeklerin ölüme terk edildiği ortaya çıktı. SABAH Güney'in 22 Ocak'ta yayınladığı fotoğrafların ardından Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Kadirli Belediyesi'ne ültimatom vermesine rağmen değişen bir şey olmadı. Barınaktan çıkarılıp çöplüğe bırakılan 200'e yakın köpek açlık ve hastalıktan ölmek üzere. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, belediyenin hasta hayvanları çöplüğe attığını ileri sürdü.

200 KÖPEK AÇ VE HASTA

Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) yönetimi, Kadirli'deki üyelerle birlikte köpeklerin ölüme terk edildiği alana 15 torba mama götürerek hayvanları beslemeye çalıştı. Kendi çabalarının çok yetersiz olduğunu söyleyen KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, "Kadirli çöplüğünde 200'e yakın köpek var. Burası resmen ölüm çöplüğü olmuş. Çoğu hayvan uyuz ve perişan halde. Hayvanlar aç. Belediye hasta hayvanları barınaktan çıkarıp buraya atıyor" dedi.

ÇÖPLÜKDEĞİL ÖLÜM KAMPI
KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, "Kadirli Belediyesi bu zavallı hayvanları buraya atarak resmen ölüme terk etmiştir. Burada yaşayan hayvanlara yiyecek verilmediği gibi hasta ve uyuz olanlara da tedavi uygulanmıyor. Yakında insan sağlığına zarar verebilecek bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasından endişeliyiz. Burası çöplük değil, sokak hayvanları için ölüm kampı haline getirilmiş. Kadirli Belediyesi bu insanlık dışı ortamın sorumlusudur" diye konuştu.

ÖLMELERİ BEKLENİYOR
Kadirli Belediyesi'nin doktor başkanı Ömer Tarhan'ın duyarsızlığına tepki gösteren Metin Yıldırım, "Bugüne kadar yaptığımız hiçbir uyarı ya da şikayet dikkate alınmadı. Bakanlık, barınak koşullarının iyileştirilmesi için gerekeni yaptı ancak bu çözüm olmadı. Barınaktaki hasta köpekler buraya, çöplük alanına bırakılıyor. Bir insanlık dramı yaşıyoruz burada. Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürü Haluk Balcılar, hayvanları çöplüğe attırıp ölmelerini bekliyor" şeklinde konuştu.

SORUMLULUK BELEDİYEDE

Belediye Başkanı Ömer Tarhan'ın, barınak koşullarını düzeltme sözü verdiğini hatırlatan Metin Yıldırım şunları söyledi: Görüyoruz ki barınağı iyileştirmeyi, buradaki hasta hayvanları çöplüğe bırakmak olarak algılamışlar. Barınaklar, içindeki hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmekle güzelleşir. Çünkü 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, köpeklerin sorumluluğunu belediyeye veriyor. Bu hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi belediyenin görevi. Belediye görevini yerine getirmiyor.
BİZE ULAŞIN