Aşkla koşuyorlar

Gaziantep'te hayatlarını birleştiren görme engelli milli atletler, yeni turnuvalara birbirlerine destek vererek hazırlanıyor. Atlet çift, 2016 Rio Olimpiyatları'na da birlikte hazırlanıyor

Aşkla koşuyorlar
Gaziantep'te hayatlarını birleştiren görme engelli milli atletler Hasan Hüseyin Kaçar ve Pınar Keleş, yeni turnuvalara birbirlerine destek vererek hazırlanıyor. Antrenmanlarını aynı sahada sürdüren ve Güney Kore'de düzenlenen Görme Engelliler Dünya Oyunları'nda çeşitli kategorilerde madalya alan atlet çiftin ortak hedefi, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılarak Türk bayrağını göndere çektirmek.

HAYATI BİRDEN DEĞİŞTİ

Hayatını kendisi gibi görme engelli atlet Kaçar ile birleştiren 25 yaşındaki Keleş, atletizmle lise yıllarında görme engelliler kulübü aracılığıyla tanıştığını söyledi. Amatörce sürdürdüğü atletizm yaşamını eşi Kaçar ve antrenörü Selahattin Koç ile tanışmasıyla profesyonel olarak sürdürdüğüne işaret eden Keleş, "Hocam hem beni hem de Hüseyin'i çalıştırdı" dedi.

ÇOK ZOR BİR BRANŞ
Kendisi gibi görme engelli atletlerle çalışmanın zorluğuna dikkati çeken Keleş, "Antrenörlerin bizimle bire bir çalışması, birlikte koşması lazım. Antrenörümüz hem benimle hem Hüseyin ile koşuyordu. Onunla ilgilensin diye ben çalışmalara biraz ara verdim. Daha sonra birlikte çalışabileceğim bir kılavuz atlet buldum" dedi. "Şimdi hedefim olimpiyatlara katılarak ülkemi en iyi şekilde temsil etmek" diyen Keleş, "Bunu da eşimle birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bazı endişelerim olsa da Hüseyin hep bana destek oldu. Bundan sonra da yanımda olacağını biliyorum" diye konuştu. Şampiyon atlet Kaçar da Malatya'da görme engelliler okulu olmadığı için 7 yaşında Gaziantep'e taşındıklarını kaydetti.

DÜNYA ŞAMPİYONASI

Kaçar, koşmayı küçük yaşlardan beri sevdiğini dile getirdi. Lise yıllarında atletizme başladığını ifade eden Kaçar, kendi kendine bir şeyler yapmaya çalıştığını anlattı. 2012 yılında profesyonel olarak turnuvalara katılmaya başladığını aktaran Kaçar, "2013'te Dünya Şampiyonası'nda 3. oldum. Avrupa derecelerim var. 21-31 Ekim'deki Dünya Şampiyonası'na hazırlanıyorum" diye konuştu.

DÜĞÜN 13 HAZİRAN'DA

Eşi Pınar ile arkadaşlıklarının üniversiteye hazırlık kursuna giderken başladığını belirten Kaçar, yaklaşık 7 yıllık birlikteliklerini evlilikle taçlandırdıklarını söyledi. Antrenman, kamp ve yarışmalardan zaman bulamadıkları için 2,5 yıl nişanlı kaldıklarını ve geçtiğimiz günlerde nikah kıydıklarını belirten Kaçar, 13 Haziranda da düğün yapacaklarını ifade etti. Düğün sonrası hemen kampa gireceklerini anlatan Kaçar, "Artık hem pistlerde hem de evde kader ortaklığı yapacağız" dedi.
BİZE ULAŞIN