CHP'li meclis üyesini belediyede vurdular

Adana'da CHP'li vekil adayından sonra şimdi de meclis üyesi Mehmet Esendemir silahlı saldırıya uğradı. Sağ bacaktan giren kurşun sol bacağa saplandı. Saldırgan her yerde aranıyor

CHP'li meclis üyesini belediyede vurdular
Adana'da geçtiğimiz hafta eski bir müvekkilinin silahlı saldırısı sonucu yaralanan CHP Adana milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen'den sonra önceki gün akşam saatlerinde Büyükşehir ve Çukurova Belediyesi CHP'li meclis üyesi Mehmet Esendemir, bacağından vuruldu. Esendemir'in hastanede tedavisi sürürken, polis saldırıyı gerçekleştirdikten sonra kaçan kişiyi yakalamak için çalışma başlattı. Polise verdiği ilk ifadede kendisini vuranı tanımadığını söyleyen Esendemir'in bir imar anlaşmazlığı yüzünden silahlı saldırıya uğradığı iddia ediliyor.

SİLAH TUTUKLUK YAPTI

Olay önceki akşam saat 17.45 sıralarında daha önce iki kez kurşunlanmanın yaşandığı Çukurova Belediyesi binası önünde meydana geldi. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi ve İmar Komisyonu üyesi de olan Mehmet Esendemir, belediyedeki meclis toplantısından çıktıktan sonra biri kadın iki kişi ile ayaküstü sohbet ediyordu. Bu sırada karşı yoldan yaya olarak gelen bir kişi, belindeki silahı çıkartıp Esendemir'in yanına yaklaştı ve tetiğe dokundu. Silah tutukluk yapınca saldırgan ikinci kez ateşledi. Esendemir acı içinde yere yığılırken, silahlı saldırgan 01 ZT 727 plakalı otomobil ile kaçtı.

KURŞUN ÇIKARALAMADI

Yaralı Mehmet Esendemir, Özel Medline Hastanesi'ne kaldırılarak ameliyata alındı. Kurşunun sağ bacağından girip sol bacağına saplandığını belirten doktorlar, diz kapağı altında kalan kurşunun çıkarılamadığını söyledi. Saldırıyı çok yönlü olarak soruşturan polis, saldırganın kaçtığı otomobilin Vahdet Keskin'e ait olduğunu belirlendi. Esendemir ile aralarında husumet olduğu ileri sürülen ve saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği iddia edilen Keskin'in yakalanması için çalışma başlatıldı. Öte yandan CHP'li Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, saldırı hakkında görüş belirtmedi.

BERAAT ETTİ
Silahlı saldırıya uğrayan Mehmet Esendemir'in adı 2010 yılında Aytaç Durak'ın Adana Büyükşehir Belediye Başkanı iken görevden alınmasına yol açan 'rüşvet kaseti' skandalına karışmıştı. Durak'ın kamuoyuna açıkladığı kasetle ilgili olarak CHP'li Meclis Üyesi Mehmet Esendemir ve şehir planlamacısı Fatma Arzu Yeniçeri hakkında "Rüşvet verme ve alma" davası açılmış ve sanıklar delil yetersizliğinden beraat etmişti.

"RÜŞVET İSTEDİ"
Yeniçeri, "Esendemir önce 600 bin dolar sonra 260 bin dolar istedi. Onurumu ve itibarımı kurtarmak için sesini kayda aldım. Ses kaydını Cumhuriyet Savcılığına iletmesi için Aytaç Durak'a verdim. Rüşvet vermedim" derken Esendemir ise, "Fatma Arzu Yeniçeri, muhtelif tarihlerde benden yardım istedi ama etmedim. Çünkü talep ettiği hususlarda benim yapabileceğim bir konu yoktu. İmar komisyonunda görevli olmadığımdan rüşvet almam söz konusu olamaz" şeklinde savunma yapmıştı.
BİZE ULAŞIN