HKÜ'de Üstün Yetenekliler Sempozyumu

HKÜ'de Üstün Yetenekliler Sempozyumu
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (KÜYMER) tarafından üstün yetenekli çocukların eğitimcilerine özel düzenlenen 'Üstün Yetenekli Çocuklar Sempozyumu' büyük ilgi gördü. HKÜ-KÜYMER'in, üstün yetenekli çocukların erken yaşlarda tanınmalarını sağlamak ve gelişimlerine uygun eğitim programları geliştirerek uygulamak amacı ile HKÜ bünyesinde 2014'te kurulduğu belirtildi.

DOĞUMLA BAŞLAR
İki oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumun ilk oturumuna konuşmacı olarak katılan Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nilgün Metin, 'Üstün yetenekli çocukların özelliklerinin belirlenmesi' konulu sunumunu yaptı. Prof. Dr. Nilgün Metin, "İnsan doğar, doğumuyla beraber her kişinin ayrı ayrı yetenekleri ortaya çıkar. Kişi sonrasında yaşadıkça birçok bilgi ve becerilere sahip olur. Eğer bir kişi, yaşadığı müddetçe edindiği çeşitli bilgiler ve beceriler dahilinde yeteneklerini de kullanabilirse başarıya ulaşabilir" dedi.

ÇOCUKLAR UNUTMAZ
İlk oturumdaki diğer konuşmacı Lefke Avrupa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşegül Ataman, 'Üstün yetenekli çocukların aileleriyle çalışmalar' başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Ataman, "Çocuklarınıza tutamayacağınız sözler vermeyin, çünkü siz unutsanız dahi çocuklar unutmaz ve mutlaka gelip size verdiğiniz sözü hatırlatır" diyerek aileleri ve eğitimcileri uyardı. Sempozyumun ikinci oturumu TED Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. A. Gülşah Saranlı'nın ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay'ın sunumları ile devam etti.
BİZE ULAŞIN