Lüks otonun parası vurgun şirketinden

Payas'ta bir demir çelik firmasının kendisini kullanarak vergi vurgunu yaptığını iddia eden Bünyamin Ulusoy, firma sahibinin oğlunun aldığı lüks otomobilin parasının da kurulan şirketten ödendiğini öne sürdü

Lüks otonun parası vurgun şirketinden
Payas'ta hurda demir ticareti yapan Ulusoy Geri Dönüşüm Ltd.'nin sahibi Bünyamin Ulusoy, sektörün dev kuruluşlarından olan bir firmayla ilgili iddialarını sürdürdü. Firmanın sahibi İ.K.'nin kendisine 2012 yılında Ulusoy Geri Dönüşüm'ü kurdurttuğunu ve şehir dışındayken yeni firmaya sıfır KDV ile hurda satılmış gibi işlem yapılıp devletin vergi kaybına yol açıldığını anlatan Ulusoy, firmanın parasının keyfi işlere de kullanıldığını söyledi. Ulusoy, İ.K.'nin oğlu R.K.'nin aldığı lüks otomobilin parasının ödemesi nedeniyle şirketten 85 bin avro alındığını ancak borcun iade edilmediğini iddia etti.

500 BİN LİRA BOŞALTTILAR

Bahse konu firmanın sahiplerinin, kısa sürede kendisini yaklaşık 500 bin lira borca soktuğunu öne süren Bünyamin Ulusoy, işin bu boyutunu ise şu iddialarla anlattı: Müşterilerime ödemem gereken paralar oluyordu ve bunu biliyorlardı. Bir ara, İ.K.'nin oğlu R.K.'nin babasıyla arası iyi değilmiş. R.K. lüks bir otomobil siparişi vermiş. Bunun parası için kendi şirketlerinin genel müdürü H.Ş. ile görüşmüş. H.Ş. bana, '85 bin avro (bugünkü kurla yaklaşık 250 bin lira) ver, sonra alırız' dedi. Ben de verdim, R.K. otomobili aldı. Sonra parça parça borç almaya devam ettiler. Toplam yaklaşık 500 bin lira aldılar, vermediler. Müşterilerin parasını ödeyemeyince kredi çekmek zorunda kaldım. Hala borcum duruyor.

BİLİRKİŞİDE SORU İŞARETİ

Bahse konu şirketle ilişkisini kestiğini, daha önce orada çalıştığı 7 yıl için hak ettiği tazminatı almak amacıyla bir de dava açtığını belirten Bünyamin Ulusoy şunları anlattı: Ben orada 7 yıl çalıştım, tazminatımı söz verdikleri halde vermediler. Çocuklarımın hakkı var orada. Ben de mahkemeye verdim. Geçen hafta duruşma vardı, mahkeme 'Evrak üzerinden gidelim' diyerek beni ve tanıkları çağırmadı. Karşı avukatın teklifiyle hakim 'Bilirkişi atayalım, ne rapor verirse karar verelim' demiş. Ama atadığı bilirkişi, tazminatımı istediğim şirketin avukatının yanında çalışan çocuğun annesi. Bu kişi aynı zamanda, şirketin avukatının yanında küçük davalara bakan bir avukat."

SİSTEM DEVAM EDİYOR
Bünyamin Ulusoy, hakkında ağır iddialarda bulunduğu firmanın halen başka küçük firmalar aracılığıyla, vergisini ödemeden piyasaya yüklü miktarda demir sattığını öne sürdü. Bu iş için birçok küçük firmanın kurulduğunu, bunlar arasında fatura alışverişi yapılarak sistemin yürütüldüğünü ifade eden Ulusoy, "Fabrikalarının hemen yanındaki bir firma da bu şekilde kullanılıyor. Son dönemde Maliye ekipleri denetimleri sıkıştırdıkları için yapamıyor olabilirler ama yıllardır bu düzeni sürdürüp, yüzlerce milyon liralık vergi kaybına ve haksız kazanca yol açtılar" dedi.
BİZE ULAŞIN