2016 yılında dünya bakliyatı konuşacak

Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (CICILS) Başkanı Hüseyin Arslan, üye ülkelerin '2016 Dünya Bakliyat Yılı'na yönelik hazırlıklarını hızlandırdıklarını söyledi

2016 yılında dünya bakliyatı konuşacak
Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (CICILS) Başkanı Hüseyin Arslan, üye ülkelerin '2016 Dünya Bakliyat Yılı'na yönelik hazırlıklarını hızlandırdıklarını belirterek, "2016'da dünya her yönüyle bakliyatı konuşacak. Tanıtım çalışmaları sonrasında dünya bakliyat talebinde yaklaşık yüzde 10'luk artış bekleniyor. Türkiye, artacak talebi karşılamak adına şimdiden gerekli önlemleri almaya odaklanmalıdır" dedi.

BÜYÜK BİR FIRSAT

2016 yılının Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 'Dünya Bakliyat Yılı' ilan edilmesinin ardından üye ülkelerde hazırlıklar hızlandı. 55 ülkenin üye olduğu Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (CICILS) başvurusuyla dikkatler bakliyat ürünlerine çevrildi. Geçtiğimiz Nisan ayında ABD'nin Las Vegas kentinde yapılan toplantıda CICILS başkanlığına seçilen Mersin firması Arbel Grubu'nun CEO'su Hüseyin Arslan, BM tarafından 2016 yılının Bakliyat Yılı ilan edilmiş olmasının, bakliyatın hak ettiği değeri yakalaması için büyük bir fırsat olacağını vurguladı.

BAKLİYAT EKİMİ

Dünya Bakliyat Yılı hazırlıklarına ilişkin açıklama yapan CICILS Başkanı Arslan, bakliyatın sağlıklı olduğu kadar ekolojik ve çevreci ürün grubu olduğunu ifade etti. Bakliyat ürünlerinin, dünyanın geleceği için ekiminin desteklenmesi gereken temel gıda ürünleri olduğuna dikkat çeken Arslan, "Zira toprağın azot ihtiyacını karşılar, zehirli atığı bulunmaz, yeraltı sularının kirlenmesine sebebiyet veren gübrenin kullanımını azaltır. Ayrıca dünyada su kaynakları ile ilgili problem yaşanırken sulama gerektirmez. Bakliyatın bu yönlerini vurgulamayı ve kamu spotları ile bir yıl boyunca desteklenmesini hedeflemekteyiz" ifadelerini kullandı.

DIŞ KAYNAK SAĞLANACAK

2016 yılında yapılmaya başlanacak olan çalışmaların, bakliyat için öngördükleri hedeflere ulaşmalarına imkan sağlayacağı dile getiren Arslan, şöyle devam etti: "Gıda güvenliği konusundaki eksikliklerin giderilmesine ve çağın vebası haline gelen obezite ve diyabet hastalıklarıyla mücadelemize de katkı sağlayacak. Ayrıca çiftçilerin yararına ürün yelpazesinde iyileştirmelere gidilecektir. Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu tarafından Dünya Bakliyat Yılı çalışmalarına ayrılan 1,1 milyon dolarlık fon dışında, farklı ülkeler tarafından desteklenen özel projelere de önemli miktarda dış kaynak sağlanacak."
BİZE ULAŞIN