Gaziantep'e fuar sevinci

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) öncülüğünde açılan GAPSHOES ve TRİKONFEX fuarları ayakkabı ve triko sektörünün önemli firmalarını ziyaretçileriyle buluşturdu

Gaziantep'e fuar sevinci
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, kentin sanayileşmesine paralel olarak bir fuarlar şehri olma yolunda da emin ve kararlı adımlarla ilerlediklerini, bugün de iki fuara birden ev sahipliği yaptıklarını söyledi. GSO'nun destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı (GAPSHOES) ile 3. Triko, Triko İpliği, Konfeksiyon ve Teknolojileri Fuarı (TRİKONFEX) aynı anda açıldı.

KAYITLI 150 FİRMA VAR

Ayakkabıcılığın Gaziantep'te baba mesleği olduğunu, bir zamanlar tamamen el işçiliğine dayanan sektörün günümüzde modern sanayi sitelerinde makinalarla üretim yaptığını anlatan Konukoğlu, "Şu anda odamıza kayıtlı 150 firma var. İmal edilen ayakkabılar başta Ortadoğu olmak üzere Türk Cumhuriyetleri, Avrupa ve Afrika ülkelerine ihraç ediliyor. Türkiye'nin ayakkabı ihracatında şehrimiz 2010 yılında yüzde 11,7 pay alırken, 2014 yılında bu oran yüzde 14,8'e yükseldi" dedi.

İSMİ OKULA VERİLECEK
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, geçtiğimiz günlerde vefat eden Mennan Aksoy'un çok önemli bir sanayici ve çok değerli bir makine ustası olduğunu ifade ederek, adının bir okula verilmesi önerisini sundu. Vali Yerlikaya'nın bu önerisine davetliler alkışlayarak destek verdi. Fuarlara Gaziantep, Adana, Ankara, Antakya, İstanbul, Kayseri, Konya, Osmaniye, Samsun, Sinop ve Şanlıurfa illerinden 220 firma katılıyor. Her iki fuar, 13 Haziran tarihine kadar açık olacak.
BİZE ULAŞIN