Emekli vatandaşın altınlarını ve ev parasını kaptılar

Adana'da ardı ardına üç kişiyi dolandırarak paralarını alan üç dolandırıcı yakalandı. Sahte polislerin ikisi tutuklandı, birisi ise serbest bırakıldı

Emekli vatandaşın altınlarını ve ev parasını kaptılar
Adana'da kendilerini başkomiser ve savcı olarak tanıtarak ikisi emekli 3 kişinin 700 gram altını ile birlikte 100 bin lirasını alan 3 dolandırıcı, polis tarafından yakalandı. Polis vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmasını istedi. Dolandırıcıların ilk kurbanı emekli Yılmaz Nergiz (70) oldu. Kendisini "Başkomiser Bilal" olarak tanıtan bir kişi "Kuyucu soygunu oldu. Altınlar sizin evde. O altınları bize teslim edin karşılaştıracağız. Eğer vermezseniz tutuklanacaksınız" diye korkuttu.

"HEMEN ORADAN AYRIL"
Paniğe kapılan yaşlı adam, söyleyenlere inandı ve evdeki 70 bin lira değerindeki altınları alıp dışarı çıktı. Yüreğir ilçesinde Cumhuriyet Mahallesi'ne giden Yılmaz Nergiz, dolandırıcının "Altınları otomobilin altına koy ve hemen oradan ayrıl" demesi üzerine bırakıp gitti. Bu sırada Nergiz'i takip eden Murat Baykal (24), otomobilin altına bırakılan altınları alıp kayıplara karıştı. Dolandırıcıların ikinci kurbanı 61 yaşındaki Mehmet Köse'ydi.

MEZARLIKTA VERDİ

Emekli öğretmen Köse, aldığı ikramiye ile ev yaptırırken dolandırıcıların tuzağına düştü. Terör örgütü PKK'ya yardım etmekle suçlanan Köse, ilk önce PTT şubesinden dolandırıcıların hesabına 4 bin 500 lira yatırdı, emekli ikramiyesi 60 bin lirayı ise Buruk Mezarlığı'nda buluştuğu dolandırıcıya elden verdi. Bir süre sonra dolandırıldığını anlayan emekli öğretmen durumu polise bildirdi. Polis çalışmalara başlarken, dolandırıcılar Sıtkı Akçoban'ı tuzağa düşürdü.

EŞİNİN TAKILARINI BOZDURDU

Akçoban'ı da terör örgütüne yardım yapmakla suçlayarak korkutan dolandırıcılar emellerine ulaştı. Paniğe kapılan Akçoban ilk önce 30 bin lirayı kaptırdı. Daha sonra eşinin 13 bin lira değerindeki altınları bozduran Akçoban parayı Asri Mezarlık yakınlarında buluştuğu dolandırıcılara verdi. Polisler, tüm bilgileri birleştirdi ve dolandırıcılardan Murat Baykal, Mahmut Çiçek (37) ve İsmail Aslan'ı (24) yakaladı. Murat Baykal ile İsmail Aslan tutuklanırken, Mahmut Çiçek serbest bırakıldı.
BİZE ULAŞIN