Özgecan Aslan'ın ismi Tarsus'ta yaşatılıyor

Tarsus Belediyesi Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi'nin adı 'Özgecan Aslan Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi' olarak değiştirildi

Özgecan Aslan'ın ismi Tarsus'ta yaşatılıyor
Şubat ayında bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın adı, Tarsus Belediyesi'nin Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi'ne verildi. Fevzi Çakmak Mahallesi'nde bulunan merkezde düzenlenen törende konuşan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Özgecan'ın ismini sonsuza kadar yaşatacaklarını söyledi.

'KADINLARIN YANINDAYIZ'
Başkan Can, "Bugün herkesin vicdanını derinden yaralayan, hayata dair binlerce umudu olan, yüreği sevgi dolu, henüz hayatının baharında olan 20 yaşındaki kızımız, kardeşimiz, evladımız Özgecan'ın vahşice katledilmesini protesto etmek, ona ve tüm kadınlarımıza yapılan şiddetin karşısında olduğumuzu ve olacağımızı duyurma istiyoruz" diye konuştu. Gerçekleşen vahşi cinayet nedeni ile herkesin acısının çok büyük olduğunu belirten Başkan Can "Ülkemizde ve dünyada kadına şiddet haberlerini gördükçe erkek oluşumuzdan utanır hale geldik. Üzülerek belirtmek istiyorum ki; kadına şiddet ülkemizin en temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Özgecan kızımızın başına gelenler de bunun en acı örneğidir. Özgecan'ımızın başına gelen bu kötü olay insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir" dedi.

BİR ŞEY YAPMAK LAZIM

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç ise konuşmanın yeterli olamayacağını ifade ederek, "Konuşmak yetmiyor bir şeyler yapmak lazım. Özgecan Aslan kızımızın ismi sadece burada değil inşallah başka tesisler, projeler, çalışmalar olduğunda onlara da verilir. Özgecan'ımızın ismi buralarda yaşasın bu iş için bir sembol olsun" şeklinde konuştu.

AÇIĞI KAPATACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan ise bu tesisin birkaç yıl önce Tarsus Belediyesi tarafından Tarsusluların hizmetine sunulduğunu hatırlatarak "Zannediyorum çok büyük bir açığı da kapatan bu tesis, hunharca bir cinayet sonucu hayatını kaybeden Özgecan kızımızın adı ile yaşayacak. Bu hiç olmasa bir miktar acılarımızı dindirecek" ifadesini kullandı.

ADINA FİDAN DİKİLDİ

Konuşmaların ardından üzeri örtülü olan Özgecan Aslan Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi tabelası törenle açıldı. Daha sonra protokol ve Çağ Üniversitesi öğrencileri Özgecan Aslan Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi'nin bahçesine 'Özgecan' ismini verdikleri fidan dikti.
BİZE ULAŞIN