Rüzgâr enerjisiyle elektrik dönemi

Kahramanmaraş'ta 10 rüzgar türbininin yer alacağı 'Dilek Res' projesi tamamlandığında yıllık ortalama 70 milyon kilovat saat enerji üretilecek

Rüzgâr enerjisiyle elektrik dönemi
Kahramanmaraş'ın ilk rüzgar enerjisi santrali 'Dilek Res'te son aşamaya gelindi. Andırın ilçesi Çuhadarlı Mahallesi'nde yapılacak rüzgar santrali elektrik enerjisinde 10 türbinden 5'inin kurulumu tamamlandı. Yaklaşık 59 metre uzunluğunda ve 11 ton ağırlığındaki kanatlar monte edilerek alana vinçler yardımıyla getirildi ve Haziran ayında faaliyete geçen 5 tribünden elde edilen enerjinin ulusal sisteme aktarılacağı öğrenildi.

10 TÜRBİN OLACAK

Her bir türbinin 2,4 Mw elektrik üreteceğini belirten şantiye şefi inşaat mühendisi Abdullah Ardıçbağ, proje tamamlandığında yıllık ortalama 70 milyon kilovat saat enerji üretileceğini belirtti. Ardıçbağ, "Projemizin tamamı 10 adet. Toplam 24 Mw enerji üretme potansiyeli var. Şu ana kadar montajı tamamlanan 5 tane oldu. Altıncının montajı da şu an yapılıyor. Tüm ülkeye yayılacak. Ancak daha çok bölgemiz faydalanacak" dedi.

GÜRÜLTÜ OLMAYACAK
Santrallerin içinde radyasyonla alakalı hiçbir cihaz bulunmadığını aktaran ardıçbağ, "Sadece mekanik aksamlar bulunuyor. Bunlar da radyasyon yaymıyor. Gürültü kirliliği olarak da bu türbinlerin ses desibeli gün geçtikçe daha da düşmektedir" diye konuştu. Kale Enerji Üretim Ticaret Sanayi A.Ş.'nin yaptırdığı rüzgar enerjisi santralinin toplam maliyet bedelinin 50 milyon avro olduğu öğrenildi.
BİZE ULAŞIN