Tarsus'un 3 ana gündemi: Havaalanı, turizm ve gıda

Kaymakam Hasan Göç'e göre Tarsus'un geleceğini, gündeminde ilk 3 madde şekillendirecek: Bölgesel Havaalanı, Turizm Geliştirme Alanı ve Gıda Organize Sanayi Bölgesi

Tarsus'un 3 ana gündemi: Havaalanı, turizm ve gıda
En az 8 bin yıllık tarihi olduğu bilinen, geçmişte dönem dönem dünyanın en önemli kültürel ve ekonomik merkezleri arasında öne çıkan, inanç dünyasında apayrı bir yeri bulunan Tarsus'ta tüm kesimler, uzunca bir süredir 'Potansiyeli değerlendirme' arayışı içinde. Çeşitli projelerle kentin sosyal ve ekonomik hayatında gelişmeler sağlanırken, asıl büyük gelişme için bazı önemli projelerin hayata geçirilmesi bekleniyor. Tarsus'un genç kaymakamı Hasan Göç bunları, "Çukurova Bölgesel Havaalanı ve Turizm Geliştirme Alanı projelerindeki aksamaların giderilmesi, ilçe tarımının ürünlerinin işleneceği Gıda Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması" olarak sıralıyor. Kaymakam Göç, SABAH'a yaptığı açıklamada, projelerden ikisinin başlamasına rağmen kesintiye uğradığını belirtti. Bölgesel Havaalanı'nın, ihaleyi üstlenen yüklenici firmanın finans sıkıntıları nedeniyle ilerlemediğini kaydeden Göç, Kazanlı Turizm Geliştirme Alanı'nın ise altyapı yatırımlarındaki aksama nedeniyle beklemede olduğunu vurguladı. Turizm Alanı'nın tamamlandığında sunacağı fırsatlara dikkat çeken Göç, "Bu bölgede 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri, kongre merkezleri, golf sahaları, spalar bulunacak. Sağlık turizmi faaliyetleri de olacak. Havaalanı ve turizm alanı projeleri büyük ölçekli ama geri dönüşümü 2 yıl içinde olabilecek konular" dedi.

ÜRÜNLER İŞLENEREK SATILACAK
Kaymakam Hasan Göç'ün sözünü ettiği diğer ana gündem maddesi ise tarım ürünlerinin işleneceği bir OSB. Tarsus'ta üretilen ürünlerin neredeyse tamamının, hiç işlenmeden, soğuk havaya bile girmeden satıldığını ve ilçeye katma değer sağlamadığını belirten Göç, "Bunun için Ticaret ve Sanayi Odamız, Ticaret Borsamız ve işadamlarımızla çalışma başlattık. Bölgemizde bir gıda organize sanayi bölgesi (OSB) kurmak için girişimde bulunduk. Şu anda bir derneğimiz var. İnşallah bölgemizde üretilen ürünler yine bölgemizde katma değeri yüksek son mamuller haline getirilip buradan öyle gidecek. Hem istihdam sağlanacak hem de tarım ürününün katma değeri Tarsus'ta kalacak" diye konuştu.

'ŞELALEMİZ BİLE BİZE YETER'
Kaymakam Hasan Göç, "8-10 bin yıllık tarihimiz var, kazma vurulan her yerden eser fışkırıyor diyoruz ama potansiyeli harekete geçirememişiz. Şelalemiz bile tek başına eşi olmayan bir değerimiz" dedi. Safranbolu, Beypazarı, Göynük ve Ankara-Samanpazarı'nda restorasyonlarla tarihi mekanların turizme kazandırıldığını belirten Kaymakam Göç, "Bunlar yüksek maliyetli işler değil. Halkı ve mekan sahiplerini de işin içine katarak, kısa zamanda bitirilecek uygulamalar" diye konuştu. Göç, Tarsus Belediyesi'nin Danyal Peygamber Kabri'nin yanından başlayıp, Amerikan Koleji'ne kadar devam eden tarihi çarşının restorasyonu projesiyle bu yönde önemli bir adım atılacağını kaydetti.
BİZE ULAŞIN