AK Partili Küçükcan'dan ayrımcılık araştırması

AK Partili Küçükcan'dan ayrımcılık araştırması
Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGIT) Dönem Başkanı'nın, 'Müslümanlara Karşı Ayırımcılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele' özel temsilcisi ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, Hollanda'daki Müslümanların karşılaştığı sorunları yerinde incelemek ve tespitlerini raporlamak üzere resmi bir ziyarette bulundu. Talip Küçükcan, ziyaretin ardından edindiği izlenimleri raporlaştırarak AGIT'e sunacak.

AYRIMCILIĞA KARŞI

Türkevi Araştırmalar Merkezi kurucuları arasında olan Küçükcan, Müslümanların karşılaştığı ırkçılık, ayırımcılık ve şiddet olaylarını araştırmak üzere önce ülke çapında faaliyet gösteren Müslüman sivil toplum kuruluşlarının liderleri ve temsilcileriyle görüştü. Görüşmelerde Müslümanların eğitim, istihdam, güvenlik, siyaset gibi alanlarda ayırımcılığa maruz kaldığı, söz konusu ayırımcılığın engellenmesi hususunda, Hollanda hükümetinin yeterli tedbirleri almadığı görüşünün hakim olduğu ifade edildi.

BAKANLIKLARA GÖRÜŞTÜ

Prof. Dr. Küçükcan, AGIT heyetiyle birlikte Hollanda Sosyal İşler ve İstihdam Bakanlığı, Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanlığı, Halk Sağlığı, Refah ve Spor Bakanlığı yetkilileriyle de görüşerek, ayırımcılıkla mücadelede hangi tedbirlerin alındığı, ne tür siyasi ve hukuki enstrümanların kullanıldığı hakkında görüş alışverişinde bulundu. Küçükcan'ın, elde ettiği bilgileri raporlaştırarak, AGIT'e sunacağı ve raporda Hollanda hükümetine yol gösterici önerilerde bulunacağı ifade edildi.

TAKİPÇİSİ OLACAK

AGIT Özel Temsilcisi Küçükcan, aynı zaman da Hollanda Diyanet Vakfı merkezini ziyaret ederek, Vakıf'ın çalışmaları hakkında bilgi aldı. Prof. Küçükcan ziyaretinin son gününde, Amsterdam'da Avrasya Sivil Toplum Forumu üyeleriyle iftar yemeğinde buluşarak, özellikle Hollanda'daki Türk ve Akraba Toplulukları sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu ve bu sorunların çözümünün takipçisi olacağını ifade etti.
BİZE ULAŞIN