Tarihi Alacami'nin kimliği değişecek

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulunan tarihi Alacami, restorasyonun bitmesiyle ibadethane olmasının yanı sıra tarihi eserlerin de görülebileceği bir mekan haline gelecek

Tarihi Alacami'nin kimliği değişecek
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, Geç Roma döneminde bazilika olarak yapılıp 1489 ya da 1490'da Dülkadiroğulları'nın camiye dönüştürdüğü Alacami'deki restorasyon sürüyor. Osmaniye Valisi Kerem Al, camideki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. İki yıl içinde bitmesi planlanan restorasyon sayesinde cami ibadethane hizmeti vermenin yanı sıra tarihi eserlerin sergileneceği, ziyaretçilerin bahçede dinlenebileceği çok yönlü bir yapı haline gelecek.

ASIRLARA DİRENDİ

Günümüzde cami olarak ibadete açık olan Alacamii, aslında Geç Roma bazilikası olarak yapıldı. 1489-1490 yılında, son Maraş beylerinden Dülkadiroğlu Alâüdevle Bozkurt Bey'in oğlu Sarı Kaplan (Kasım Bey) tarafından, şapel bölümüne babası adına mihrap ve minare eklenerek ve çatısı kurşun levhalarla örtülerek Alâüdevle Bozkurt Bey adı ile camiye çevrildi. Ancak halk arasında Alacami olarak anılmaya başladı. 1691 yılında Rakka'dan gelen Arap ve Türkmen aşiretlerinin yarattığı anarşi ortamı sonucu yöre sakinleri çevre dağlara çekilince cami ve çevresinde 10-15 yapı ayakta kaldı. İlçe yeniden kurulacağı zaman, Alacami civarında pazaryeri olarak bilinen birkaç konak ve evden başka hiçbir yapı yoktu. Alacami, Kadirli'nin 1865 yılındaki yeniden iskânı sırasında onarım gördü ve yeniden cami ve medrese olarak hizmete sokuldu. Bir dönem askeri levazım ambarı ve asar zahire ambarı olarak da kullanılan yapı, 1924 yılına kadar cami ve medrese olarak kullanıldı. 1924'te Tevhid-i Tedrisat Kanunu gereğince medrese kapanıp öğrenciler okula dağılınca, cemaatsiz kalan Alacami de kendiliğinden kapandı.

TESCİLLİ BİR ESER

Kadirli'nin Bağ Mahallesi'nde bulunan cami, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın 14.10.1977 tarihli kararıyla 1'inci Sınıf Eski Eser olarak tescil edildi. 2005 yılında yapılan esaslı bakım ve onarımdan sonra 2010 yılında ibadete açılan Alacamii'de 2014 sonunda çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmalar bittiğinde vatandaşlar Alacami bahçesinde sergilenen eserleri, mozaikleri görebilecek, bahçesinde oturup istirahat edebilecek, camide ibadetini yapabilecek. Çalışmaları inceleyen Osmaniye Valisi kerem Al, 2 yıl içinde bittiğinde restorasyon bittiğinde Kadirli'nin bir kültürel değere daha kavuşacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN