Borçta Türkiye şampiyonu oldu

Prestij için 50 bin dolar ödeyip ABD'den ödül alan Adana Büyükşehir Belediyesi, SGK rakamlarına göre 65 milyon prim borcu ile birinci oldu

Borçta Türkiye şampiyonu oldu
Sosyal Güvenlik Kurumu 150 bin lira ve üzerinde prim borcu bulunan kamu kurum ve kuruluşların isimlerini açıkladı. Kaynaklarını sorumsuzca harcayan Adana Büyükşehir Belediyesi'nin, SGK'ya prim borcunu ödemeyen kurum ve kuruluşlar arasında 65 milyon lira ile Türkiye şampiyonu olduğu ortaya çıktı. Listenin ikinci sırasında Ordu Büyükşehir Belediyesi bulunurken, 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. ise 17 milyon 541 bin 168 lira ile üçüncü durumunda.

50 BİN DOLAR ÖDEDİ

10 bin 308 kurum ve şirketin bulunduğu listenin en başında 65 milyon 404 bin 894 lira prim borcu ile Adana Büyükşehir Belediyesi yer aldı. Prestij elde edebilmek amacıyla sponsor olan veya parayı veren firma ve kurumlara dağıttığı ödüllerle tanınan IMA- İnternet Pazarlama Derneği'nden 50 bin dolara 'Avrupa'da Teknolojiyi En İyi Kullanan Belediye' ödülü alan Büyükşehir Belediyesi'nin, söz konusu zorunlu ödemeler olunca o kadar da hassas davranmadığı ortaya çıktı. Göreve geldiği günden bu yana Meclis'ten sürekli borçlanma yetkisi isteyen Başkan Hüseyin Sözlü'nün bir ödül için kaynakları böylesine kullanması tepkilere neden olmuştu.

İNTERNET SİTESİNDE
SGK'nin kamu kurum ve kuruluşlarının isimlerinin açıklanmasına ilişkin kararla ilgili resmi internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi: Yönetim kurulumuz, 30 Nisan 2105 tarihi itibariyle kurumumuza 150 bin lira ve üzerinde prim aslı borcu bulunan işverenlerin, 22 Mayıs 2007 tarihli 'Sosyal Güvenlik Kurumu'na Prim Borcu Olan İşverenlerin Kamuoyuna Açıklanmasına Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde kamuoyuna açıklanmasını kararlaştırmıştır.

BELEDİYELER ÜSTTE

10 bin 308 kurum ve şirketin bulunduğu listede ilk sırayı 65 milyon 404 bin 894 liralık borç ile Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bulunması, bu kurumun ne kadar kötü yönetildiğini ortaya koydu. Listenin ilk sıralarına bakıldığında hep belediyelerin olması da dikkati çekti. Ceyhan Belediyesi de 16 milyon 297 bin 970 lira ile 10'uncu sırada yer aldı. Uçan kuşa borçlu olan Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bu gidişle parasızlıktan hiçbir iş yapamaz hale gelen bir kurum olacağı iddia edildi.
BİZE ULAŞIN