Asfalt ihalesinde fiyatlar uçuşuyor

Asfalt ihtiyacını pazarlık usulüyle karşılayan Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi ile Çukurova Belediyesi'nin ödediği para kıyaslandığında arada fahiş bir fark olduğu ortaya çıktı

Asfalt ihalesinde fiyatlar uçuşuyor
Adana Büyükşehir Belediyesi ile Seyhan Belediyesi'nin pazarlık usulüyle gerçekleştirdiği asfalt alım ihalelerinden kötü kokular geliyor. Büyükşehir Belediyesi bitümün dahil olmadığı bir alımda asfaltın tonuna 150 TL ödeme yaparken, Çukurova Belediyesi aynı alıma bitüm dahil 121,70 TL ödedi. Bu iki ihaleye bakıldığında aradaki farkın kimin cebine gittiği merak konusu oldu. Bu arada asfalt alımını kamuoyundan gizleyen Seyhan Belediyesi'nin de asfaltın tonuna 160 TL ödeme yaptığı iddia edildi. Ayrıca Büyükşehir'in yaptığı son ihalede de asfaltın birim fiyatının 210 TL'yi aştığı öne sürüldü.

PAZARLIK USULÜ
Yerel yönetimler, Kamu İhale Kanunu'nun 21/B maddesine dayanarak asfalt alımlarını pazarlık usulüyle almayı tercih ediyor. Yasada "Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde" olarak belirtilmesine karşın Adana Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve Seyhan Belediyesi, nedendir bilinmez pazarlık usulüyle alımları gelenek haline getirmeye başladı.

FİYAT FARKI

Yasadaki 21/B maddesinde belirtilen koşulların oluşmamasına rağmen Büyükşehir ve Seyhan belediyeleri ile ASKİ'nin sürekli pazarlık usulüyle alım yapmasının altında rant beklentilerinin yattığı iddia ediliyor. Bu üç kurumda asfalt alım fiyatları havada uçuşurken, ihalelerde şeffaflığı ilke edinen Çukurova Belediyesi'nin asfaltı çok düşük bir rakama alması, kurumlar arasındaki fiyat farkını ortaya koyuyor. Çukurova Belediyesi yetkilileri, tonu 121,70 TL olan asfalta bitüm dahil ödeme yaptıklarını, bitüm dahil olmasa bu rakamın çok daha aşağı fiyatlara çekilebileceğini ifade etti. Vatandaşlar, "Büyükşehir, Seyhan, ASKİ, asfalt alımına yüksek fiyat ödeyerek birilerinin cebini şişiriyor, Çukurova ise halkın parasını çar- çur etmiyor" dedi.

KAMUOYUNDAN GİZLEDİ
Adana Büyükşehir Belediyesi tüm bu gelişmelere karşın asfalt ihalelerinde yüksekten uçmaya devam ediyor. 8 Nisan 2015'te yapılan 80 bin tonluk asfalt alım ihalesinde birim fiyatına 141,23 TL ödeme yapan Büyükşehir'in kısa bir süre sonra yaptığı alımda ise asfaltın tonuna 210 TL ödeme yaptığı öne sürüldü. Asfalt alımlarına yüksek fiyat ödeme konusunda Seyhan Belediyesi de Büyükşehir'i aratmıyor. İddiaya göre, Seyhan Belediyesi'nin kamuoyundan gizlediği alımda asfaltın birim fiyatı 160 TL'yi aşıyor. Büyükşehir, Seyhan ve ASKİ'nin asfalt alımlarındaki bu fiyat farkını ve aradaki farkın nereye gittiğini nasıl izah edeceği merak konusu.
BİZE ULAŞIN