'Transit' oyuna tepkiler artıyor

Transit taksi durağı uygulamasına tepkiler çığ gibi büyüyor. Uygulamanın taksi duraklarını yok edeceğini belirten taksiciler, sorunu Ankara'ya taşıyarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istedi

'Transit' oyuna tepkiler artıyor
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu cep taksi duraklarına yönelik tepkiler hızla artıyor. Büyükşehir zabıtasının cep taksi için duraklara baskı yaptığını öne süren taksi durağı esnafı, bu uygulamanın Adana'daki yaklaşık 300 taksi durağını yok edeceğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanlış yönlendirildiğini savunan taksiciler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) başvurararak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.

MEMNUN DEĞİLER

Cep taksi duraklarının taksi durağı olmayan yerlerde hayata geçirildiği zaman yararlı bir uygulama haline geleceğini belirten taksici esnafı, kent merkezinde onca yer varken Büyükşehir'in cep taksileri taksi duraklarının hemen yanı başına kurmasını eleştirdi. Büyükşehir zabıtasının taksi durağı esnafına baskı uyguladığını iddia eden taksiciler, Çukurova'da Mahfesığmaz Taksi Durağı'na ait 20'ye yakın taksi çağrı butonunun söküldüğünü öne sürdü. Esnaflar tepkilerini şöyle dile getirdi:

"HAKKIMIZ GASP EDİLDİ"
Ertuğrul Kişial (58)- (Mahfesığmaz Taksi Durağı sahibi) Mantar gibi cep taksi durakları türedi. Uygulama haksız bir rekabete neden oldu. Başkan Hüseyin Sözlü, taksi duraklarının hakkını koruyacağını söylüyordu ama tam tersi oluyor. Taksi duraklarının hakları gasp ediliyor. Biz park levhası istediğimizde olumsuz yanıt veren belediye, cep taksilere bol keseden levha dağıtıyor. Halkımıza en iyi hizmeti verebilmek için birçok noktaya güneş enerjisiyle çalışan çağrı butonu koyduk. Ancak Büyükşehir, 20'ye yakın butonumuzu keyfi bir şekilde kaldırdı.

KEYFİ UYGULAMA
Bahadır Saran (42)- (Mahfesığmaz Taksi Durağı): Adana'da 300'e yakın taksi durağı var. Büyükşehir Belediyesi böyle bir uygulamayı hayata geçirirken hiçbir taksi durağını muhatap almamıştır. Bizlerin görüşünü almadan işe koyulmuşlar. Böyle önemli bir adım atılırken bizlerin, odanın görüşü alınıp ortak bir çözüm bulunmalıydı. Ancak keyfi bir uygulamayla taksici esnafını karşı karşıya getirdiler.Yüreğir Otogarı'nda belediyeye kirasını daha geçen ay ödeyen taksi durağının hemen yanına cep taksi durağı koymak ne kadar mantıklı?

YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ
Yaşar Keskinkaya (41) (Baraj Taksi Durağı): Cep taksilerin duraklarımıza ve bekleme yerlerine yakın noktalarda olmasından dolayı kazancımız yarı yarıya düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün yanlış yönlendirildiğini düşünüyoruz. Yoksa daha uygun yerler varken cep taksileri taksi duraklarına yakın noktalara kurulmazdı. Çarşıda taksi durağı olmamasına karşın bir tane cep taksi yapılmadı. Kuruköpü, Küçüksaat gibi yerlerde yapılması gereken cep taksiler getirilip burnumuzun dibine kuruldu.

YOĞUN ZABITA BASKISI
Eray Tufan (33) (Evren Taksi Durağı sahibi): Taksi duraklarının belli bir müşteri potansiyeli var. Zabıta sürekli olarak bizi taciz ediyor ve yabancı araçları bölgemize getiriyor. Onların yaptığı olumsuzluklar bize yansıyor. Bu uygulama taksici esnafını karşı karşıya getirdi. Resmi yasal park levhası altında bulunan taksicilerimizin fotoğrafları çekiliyor 'Neden burada duruyorsunuz?' denilerek baskı kuruluyor. UKOME ve belediyenin verdiği park levhalarımız geçersiz kılınmaya çalışılıyor. Taksicilerimiz baskı altında.
BİZE ULAŞIN