Vurgun Sözlü'den çözümü ASKİ'den

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Genel Sekreter Şaban Acar'ın 4 milyon liralık vurgun yaptığı ve bunu ASKİ üzerinden aklamaya çalıştığı iddia edildi

Vurgun Sözlü'den çözümü ASKİ'den
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yapılan kilit parke taşı ihalesinde yapılmayan işi yapılmış gibi göstererek 4 milyon lirayı zimmetine geçirdiği öne sürüldü. Sözlü'nün Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra bu olayın kapatılması için Genel Sekreter Şaban Acar'a talimat verdiği, Acar'ın da bunun için ASKİ'yi kullandığı, ASKİ adına alınan kilit parke taşını Ceyhan'a göndererek yarım kalan işi tamamladığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı bu konuda Başkan Sözlü ve Acar hakkında soruşturma izni verdi.

SAHTE EVRAK DÜZENLENDİ
İddiaya göre, olayın hikayesi şöyle: Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde belediyenin açtığı 320 bin metrekare kilit parke taşı döşeme ihalesini Alp İnşaat firması kazandı. Ancak firma Başkan Sözlü'nün isteği üzerine işi Başkan Yardımcısı Şaban Acar'ın adamı olduğu bilinen "Dalton Ömer" lakaplı Ömer Aydın'a devretti. Ceyhan Belediyesi ihalenin finansı için İller Bankası'na borçlandı. Bu arada Ömer Aydın, 320 bin metrekare işin 120 bin metrekaresini gerçekleştirdi. Geriye kalan 200 bin metrekarelik bölümü için ise "yapılmış" gibi evrak düzenlendi.

SÖZLÜ'YE 3 MİLYON 600 BİN LİRA
Ömer Aydın, yapmadığı işin parası olan 4 milyon 37 bin lirayı Başkan Yardımcısı Şaban Acar'a teslim etti. Şaban Acar ise aldığı paranın 400 bin lirasını kendisine ayırdı, geriye kalan 3 milyon 600 bin lirayı ise Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimlerine hazırlanan Hüseyin Sözlü'ye verdi. Şaban Acar'ın ise aldığı 400 bin lirayı Tarık Önük ile birlikte belediyeden ucuz arsa alma işine girdi. Sözlü ile Acar'ın bu yolsuzluğunu, Ceyhan Belediye Başkanlığı seçimini kazanan AK Partili Alemdar Öztürk başkan olmasından sonra ortaya çıkararak tutanak altına aldı. Ceyhan Belediyesi İmar Şehircilik Şube Müdürü Fırat Doğma, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ile Büyükşehir Genel sekreteri Şaban Acar'dan ortaya çıkan bu sorunu çözmesini istedi. Genel Sekreter Acar, meselenin dallanıp budaklanmadan kapanması için girişimlerde bulundu ancak sonuç alamadı. Durumun ciddiyetini anlayan Başkan Hüseyin Sözlü ise Genel Sekreter Şaban Acar'ı sıkıştırarak, "ne yaparsan yap bu meseleyi çöz" şeklinde talimat verdi. Acar, bürokratlarından işin çözülmesini istedi ancak 200 bin metrekare açığın kolay kapatılmayacağı bilgisini aldı.

ADRESE TESLİM İHALE
Ceyhan Belediyesi'nde çalışırken Adana ASKİ Genel Müdür Yardımcılığı'na apar topar getirilen Mehmet Şahin'e de bu işi takip etme görevi verildi. Anlaşma gereği ASKİ Ceyhan Şantiyesi'ne indirilmesi gereken taşlar, şantiye yerine sokaklara indirilerek Ömer Aydın'ın adamları tarafından hızla döşendi. Ancak gelen taşlar yetmemişti. Bunun üzerine hızla adrese teslim bir ihale hazırlandı ve gerekli olan 130 bin metrekarelik kilit taşı işi yine Aydoğanlar BİMS'e verildi.

ACAR KÖŞEYE SIKIŞTI

Şaban Acar bunun üzerine adamı Ömer Aydın'ı aradı. "Dalton Ömer" lakaplı Ömer Aydın, "Ben parayı size verdim. Sorunu siz çözeceksiniz" dedi. Köşeye sıkışan Genel Sekreter Acar kafasında bir plan yaptı. Buna göre, Tarsus'ta kurulu bulunan Aydoğanlar BİMS firması Büyükşehir'in 2013 yılında açtığı 200 bin metrekarelik kilit parke taşı ihalesini kazanmıştı. Büyükşehir taşın bir miktarını Adana'da kullanmıştı. Geriye kalan bölüm ASKİ tarafından Ceyhan'da bozulan yollarda kullanılacak gibi gösterilecekti. İşçilik bölümünü ise kendisine ihale sözü verilen Ömer Aydın karşılayacaktı.

BİZE ULAŞIN