Çocuk AMATEM hazırlığı başladı

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, son yıllarda bağımlılık sayısının hızla arttığını ve üzerinde durulması gereken toplumsal bir sorun olduğunu ifade etti

Çocuk AMATEM hazırlığı başladı
Madde bağımlılığı yaşının her geçen gün düşmesine paralel olarak, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesindeki AMATEM'den (Alkol ve Madde bağımlılığı Tedavi Merkezi) sonra ÇEMATEM'i (Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Merkezi) kurmaya karar verdi. 15 yatak kapasitesi yapılması planlanan ÇEMATEM için Sağlık Bakanlığı'ndan gerekli izinler alındı.

ÇEMATEM KURULUYOR

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, aileler tarafından gelen tedavi talepleri, yaş grupları itibariyle de çocuk ve ergenler için ÇEMATEM'i kurmaya karar verdiklerini söyledi. Arıkan, Adana Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın da katkılarıyla Sağlık Bakanlığından gerekli izinlerin alındığını ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını söyledi.

BİLİNÇ OLUŞTURULMALI

AMATEM'in, açıldığından bu yana her yıl 6 bin 700 ayakta hastanın başvurusunu aldığını ifade eden Arıkan şöyle konuştu: Yılda bu hastaların bin 800'ünü yatırılarak tedavi ediliyor. AMATEM 20'şer yataklı 4 bölümden oluşuyor. Tek ve iki kişilik odalarımız, uğraş ve terapi alanlarımız, spor kompleksimizle birlikte toplamda 80 yatakla hizmet veriyor. Alkol ve madde bağımlılığı tedavi ve rehabilitasyon süreçleri, toplumsal bilinç ve farkındalık oluşturmamız gereken bir konudur.

KADINLARA ÖZEL

Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan kadınlar için de ayrı bir birim oluşturmayı hedeflediklerini dile getirerek, "Kadın hastalarımızın mevcudiyeti düşünüldüğünde Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi içinde tedavileri devam ederken, bu hasta grubu için kendine ait ayrı bir binada Kadın AMATEM planlıyoruz. Yeniden düzenleme ve gerekli koşulların sağlanmasıyla Kadın AMATEM en kısa zaman da faaliyete geçirilecektir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN