Yavru carettalar denizle buluştu

Yavru carettalar denizle buluştu
Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYEM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, bu yıl Mersin genelinde 20 bin caretta caretta yavrusunun yumurtadan çıkarak denizle buluştuğunu söyledi. Prof. Dr. Ergen, bu yıl geçen yıla oranla hem anaç kaplumbağaların kumsallara çıkışında hem de yavru kaplumbağaların denize ulaşmasında artış gözlendiğini açıkladı.

VATANDAŞ ARTIK DUYARLI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakarlığına bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü kumsalında son caretta caretta yavrularının yumurtadan çıkarak denizle buluşması sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Ergen, sadece enstitü sahilinde bu yıl 249 anaç çıkışı, 7 bin 500 yavru çıkışı gerçekleştiğini bildirdi. Prof. Dr. Ergen, vatandaşların nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarına karşı daha fazla duyarlı olmalarının geçen yıla oranla artışlarda etkili olduğunu kaydetti.

EĞİTİM SÜRÜYOR

Merkez olarak kaplumbağaların sağlıklı üremelerini gerçekleştirmek ve daha fazla yaşamalarını sağlamak amacı ile bölge balıkçılarına ve vatandaşlara eğitim verdiğini Prof. Dr. Ergen, "İnsanlarımızdan deniz kenarına getirdikleri çöplerini ve de özellikle pet şişe ve plastik atıklarını çöplere atmalarını deniz kenarına atmamalarını istiyoruz. Çünkü hem yavrular hem de anaçlar plastik atıklarına takılarak ya da yiyerek boğuluyorlar. Lütfen atıklarımızı çöplere atalım, bu hem çevremizin temiz tutulmasına hem de hayvanların korunmasına yarayacaktır'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU