Beş mahallenin pis koku çilesi

Adana’da kimyasal atıklarını dereye döken fabrikanın yaydığı koku yüzünden dayanamaz hale geldiklerini söyleyen beş mahalle sakinleri, çareyi Cumhurbaşkanlığına başvurmakta buldu

Beş mahallenin pis koku çilesi
Adana'da Büyük Dikili Mahallesi Batı Otoban Bağlantı Yolu'nda faaliyet gösteren Meltem Kimya'nın, biriktirdiği kimyasal atıkları gizli bir şekilde beş mahallenin içinden geçen dereye döktüğü iddia edildi. Binlerce insanın sağlığını olumsuz etkileyen sorunun çözülmesini isteyen vatandaşlar, Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ancak gündüz vakti olay yerinde denetim yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin raporu doğrultusunda savcılığın takipsizlik kararı verdiğini belirten vatandaşlar, "Adamlar atıkları gece boşaltıyor. Ekipler gece gelip denetim yapsa sorun anlaşılır. Son umudumuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da" dediler.

"NEFES ALAMIYORUZ"
Kimyasal atıkların neden olduğu kokunun Söğütlü, Mekan, Küçük Dikili, Kavaklı ve Koza Mahallesi'nde yaşayan insanları sağlığını olumsuz etkilediğini belirten avukat M. Umut Erdem, "Fabrika görevlileri, kimyasal atıkları gece ve sabaha karşı bırakıyor. Atık kokusu 5 mahalleyi kaplıyor ve koku evlerin içerisine kadar doluyor. Kimse penceresini açamıyor. Her atık bırakıldığında insanlar uyuyamaz hale geliyor. Nefes almayı dahi zorlaştıran bu kokunun ne olduğunu bilmiyoruz. Bu kokuya maruz kalan binlerce kişi mağdur durumda. Çözüm bekliyoruz" dedi. Bugüne kadar Seyhan Kaymakamlığı, BİMER ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 20'den fazla şikayette bulunduklarını ancak herhangi bir sonuç alamadıklarını açıklayan avukat Erdem, "Savcılığa başvurduk. Savcılık takipsizlik kararı verdi. Bunun nedeni de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün raporu. Yani gündüz vakti denetime gelince olayı fark etmiyorlar. Biz, fabrikanın atıkları gece gizlice döktüğünü söylüyoruz. Müdürlük ise gündüz saatlerinde denetim yaptı. Savcılığa sunulan rapor, atıkların döküldüğü dereden su örneği alınıp tahlil edilmeden hazırlandı" diye konuştu.

VATANDAŞLAR NE DEDİ

Umudumuz Erdoğan

Abdurrahman Kaplan (48): 15 yıldır Kavaklı Mahallesi'nde oturuyorum. Yıllardır bu sorunu yaşıyoruz. Dereden çevreye yayılan koku dayanılacak gibi değil. Yazın en sıcak günlerinde dahi penceremizi açamıyoruz. Pis koku evimizin içine kadara giriyor. Başımız dönüyor, midemiz bulanıyor. Defalarca BİMER'e başvurduk, çalmadık kapı bırakmadık ama yine de sorunumuzu çözen olmadı. Artık tek umudumuz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.

Atıklar gece dökülüyor
Osman Erdem (71):
Yıllardır 5 mahalle pis kokudan geçilmiyor. Fabrikanın gündüz çalıştığı saatlerde hiçbir kimyevi koku yok ama özellikle gece geç saatler ve sabaha karşı çevreye koku yayılıyor. Bu dere yerleşim yerinin içinden geçiyor ve bu kimyasal atıklar tarım yapılan toprağa karışıyor. Yaşadığımız sadece basit bir koku kirliliği değil insan sağlığı tehdit ediliyor. Yaptığımız şikayetlerden sonra dereye akan bazı borular kapatıldı ancak kimyasal atıkların dökülmesine son verilmedi.
BİZE ULAŞIN