Bakan Lütfi Elvan verdiği sözleri tutuyor

Bakan Lütfi Elvan verdiği sözleri tutuyor

Milletvekili adaylığı süresince verdiği vaatleri Başbakan Yardımcılığı döneminde icraata döken Lütfi Elvan’ın Kalkınma Bakanı olmasıyla, Mersin yatırımda daha hızlı sonuç alacak

  • Güney
  • Perşembe 03.06.2016
Mersin'e adeta hayat verecek alan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın ihalesine 16 Mayıs itibariyle çıkıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından başlayacak inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla 7 bin bölge insanı istihdam edilecek. Toplamda 227 kilometre uzunluğunda olan ve 182,5 kilometresi tamamlanan Akdeniz Sahil Yolu, Mersin-Antalya arasındaki ulaşımı kolaylaştıracak. Şüphesiz bu gelişmelerin arkasındaki isim Kalkınma Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan. Adaylığı açıklandığı günden bu yana Mersin'deki kangren haline gelen birçok projedeki sorunları çözen Elvan'ın çalışmaları meyve verdi. 'Havalimanı sorununu çözeceğim' diyen Elvan sözünü tuttu ve 16 Mayıs tarihi itibariyle Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatının ihalesine çıkıldı. Yap-İşlet-Devret modeli yerine devlet imkanlarıyla inşa edilecek olan havalimanının yapım ihalesini kazanacak firma önümüzdeki günlerde açıklanacak. İmzaların atılmasıyla inşaatının başlayacağı havalimanı tamamlanır tamamlanmaz 7 bin kişiye ekmek kapısı olacak. Yıllık 30 milyon yolcuya hizmet verecek olan Çukurova Bölgesel Havalimanı hem iç hem de dış hat trafiğine açık olacak. Konumu itibariyle Adana-Mersin Karayolu'na ve iki kent merkezine yakın olan havalimanı, ulaşım kolaylığını da beraberinde getirecek. Mersin'e gelen yerli ve yabancı turistler havalimanına indikten dakikalar sonra kent merkezine ve turistik bölgelere ulaşabilecek.

SONA GELİNDİ
Elvan'ın gece-gündüz mesai yaptığı bir başka proje ise Akdeniz Sahil Yolu oldu. 227 kilometre uzunluğundaki yolun 182,5 kilometresini bölünmüş yol olarak tamamlanıp hizmete açıldı. Yol güzergahında 18,7 kilometre uzunluğunda 22 adet tünel ve 5,3 kilometre uzunluğunda 15 adet viyadük öngörülmüştü. Elvan'ın çabası sonucunda çalışmalar hızlandı ve bu 22 tünelin 3,4 kilometrelik 4 adedi tamamlandı, 2,9 kilometrelik 3 adedi ise trafiğe açıldı. Akdeniz Sahil Yolu'nda yüzde 100'lük fiziki gerçekleşmenin 2017 sonunda yaşanması bekleniyor.
BİZE ULAŞIN