Tesis zengini bir spor kenti

17’nci Akdeniz Oyunları için inşa edilen spor tesisleri, yıllardır hem ulusal ve uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapıyor hem de yeni sporcular yetişmesine katkı sağlıyor

Tesis zengini bir spor kenti
Türkiye'de sporun başkenti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin, birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyor. 2013'te 17'nci Akdeniz Oyunları'nın gerçekleştirildiği Mersin; futboldan güreşe, atletizmden okçuluğa, bocceden yüzmeye ve dövüş sporlarına kadar her branşa kucak açan tesislerle dolu. Sadece Akdeniz Oyunları öncesinde projelendirilip tamamlanarak Türk sporunun hizmetine sunulan tesisler yaklaşık 500 milyon TL değerinde.

UEFA STANDARTLARINDA
Akdeniz Oyunları'nın açılış ve kapanış törenlerinin ardından çimlendirilen ve 23 Mart 2014'ten itibaren Mersin İdmanyurdu'nun iç saha maçları için kapılarını açan 25 bin 534 seyirci kapasiteli Mersin Arena Stadyumu, kentin en çok takdir toplayan tesislerinin başında geliyor. Toplam 55 bin metrekare inşaat alanına sahip olan stadyumda 17 asansör, bin 295 araçlık otopark ve çeşitli sosyal donatılar yer alıyor. UEFA standartlarındaki bu mükemmel tesis, Türkiye'de yapılacak uluslararası futbol organizasyonlarına göz kırpıyor.

MÜHENDİSLİK HARİKASI
Kentin gözbebeği konumunda olan bir diğer tesis ise 7 bin 500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonu. Havalandırma sisteminden tribün yapılandırmasına kadar adeta bir mühendislik harikası olan spor salonu, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından düzenlenen Beko All-Star 2014'ü Mersin'le buluşturdu. Ulusal birçok atıcılık organizasyonunun düzenlendiği Erdemli Atış Poligonu da Türkiye, hatta Avrupa'nın en gözde tesislerinden birisi. 306 bin 859 metrekare alan üzerine kurulu, bin 480 seyirci kapasiteli tesiste, 5 adet trap-skeet ile 10-25 ve 50 metre kapalı poligonlar bulunuyor.

SPORCU FABRİKASI
Öte yandan Yenişehir ilçesindeki olimpik yüzme havuzu, Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, jimnastik salonu, tenis kompleksi, Toroslar'daki bin kişilik kapalı spor salonu, bocce tesisi ile onlarca çim, suni çim futbol sahaları da amatör ve profesyonel spora hizmet ediyor. Başarılı bir sporcu potansiyeline de sahip olan Mersin, çeşitli branşlarda şampiyonluklar elde eden sporcuların yetiştiği bir kent olarak da olimpiyat oyunlarına sporcu gönderme açısından Türkiye için en önemli şehirlerin başında geliyor.
BİZE ULAŞIN