Vali Özkan: Küresel istikrar çok önemlidir

KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz de 1991’de 1 milyon dolar ihracat yapan Kahramanmaraş’ın, 1 milyon doları 1 milyar dolara yaklaştırdığını belirtti. Konuşmaların ardından KMTSO Başkanı Zabun ve Meclis Başkanı Öksüz, Vali Vahdettin Özkan’a tablo hediye etti.

Vali Özkan: Küresel istikrar çok önemlidir
Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, "Temel olarak sanayi ve ticaret deyince bunun lokomotifi istikrarlı bir ortamdır. Kent ve ülke bazında değil artık küresel istikrar çok önemlidir" dedi. Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının (KMTSO) 40. Meclis Toplantısında istikrar ve kentin üretim kapasitesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

HUKUKİ ALTYAPI VAR
Kahramanmaraş'ın üretken yapısının tüm şehirlere örnek olduğunu söyleyen Özkan, "Temel olarak sanayi ve ticaret deyince bunun lokomotifi istikrarlı bir ortamdır. Bu istikrar, ülke ve il bazında değil, artık küresel istikrar çok önemlidir" diye konuştu. Hem kamunun hem de özel sektörün yapması gerekenlerin hükümetler tarafından çok iyi analiz edildiğini belirten Özkan, çalışmak, üretmek isteyenlerin önünün açılmasına yönelik ciddi bir hukuki altyapının oluşturulduğunu kaydetti. KMTSO Başkanı Serdar Zabun da Kahramanmaraş'ın, 2 milyar doları geçen dış ticaret hacmi, yıllık 5 milyar dolarlık sanayi üretimi, 6 milyar dolar kredi ve mevduat hacmi, son 10 yılda hayata geçirilen 6 milyar dolarlık özel sektör yatırımı olduğunu anlattı. Kahramanmaraş'ın birçok sektörde lider konumuyla Türkiye'nin örnek şehirleri arasında bulunduğunu ifade eden Zabun, şöyle konuştu:

TÜRKİYE LİDERİ
"Tekstil, kağıt, çimento, elektrik üretimi, dondurma üretimi, metal mutfak eşyaları üretimi ve coğrafi marka patenti odamıza ait olan Maraş biberinde Türkiye lideri, kuyumculuk ve kadın ayakkabısı sektörlerinde ise Türkiye ikincisi unvanıyla başarıdan başarıya koşuyoruz. Yakın gelecekte, yatırımların tamamlanmasıyla Kahramanmaraş'ın başarıları katlanacaktır."
BİZE ULAŞIN