“Yeni bir kalkışmaya kimse cüret edemez”

“Yeni bir kalkışmaya kimse cüret edemez”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Serbest Bölge İşletici A.Ş.'yi ziyaret ederek sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Burada sektörün sıkıntılarını dinleyen Elvan, basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından, Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti. Bakan Elvan, darbe girişimi sonrasında ülke olarak milli iradeye sahip çıkıldığını ve bunu tüm dünyaya gösterdiklerini ifade ederken, yeni bir kalkışma olacağı söylentisinin ise asılsız olduğunu artık buna kimsenin cüret edemeyeceğini vurguladı

EKONOMİ BÜYÜYOR
Bakan Elvan, "2013 yılından itibaren çok sayıda hadiselerle karşı karşıya kaldık. 17-25 Aralık darbe girişimi, arkasından terörle ilgili yaşanan sıkıntılar, Rusya ile yaşanan kriz, mülteci sorunu ve son olarak kanlı 15 Temmuz darbe girişimi… Yine dünya piyasalarına baktığımızda dünya ticaretinde, dünya büyümesinde ciddi bir daralma var. Böyle bir dönemde Türkiye olarak gerçekten güçlü bir performans gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz" dedi.

İYİ BİR PERFORMANS
Türkiye'nin 2016'nın ilk çeyreğinde yüzde 4.7 oranında büyüdüğünü kaydeden Elvan, şunları söyledi: İkinci çeyrekte 3.1 oranında büyüdük. İlk yarının ortalama büyüme hızı yaklaşık 4. Dünyadaki gelişmiş ülkelere baktığınızda, Avrupa'da büyüme aşağı yukarı yüzde sıfır mertebesinde. Büyüme durmuş vaziyette. Dünya piyasalarına baktığımızda ticarette, büyümede ciddi bir daralma var. Buna rağmen Türkiye iyi bir performans sergiledi, sergilemeye de devam ediyor.
BİZE ULAŞIN