GAİB: Türkiye’nin dışa açılan penceresi

GAİB: Türkiye’nin dışa açılan penceresi

1980’den sonra ihracatla tanışan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kurulan birlikler ihracatçıların dünyanın dört bir yanına ulaşmasında önemli katkılar sağlıyor. Bölgeden 187 ülkeye ihracat gerçekleşiyor

  • Güney
  • Salı 12.10.2016
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), son yıllarda sağladığı başarılarla ihracatta Türkiye'nin gururu haline geldi. GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz bölge ihracatının ve ülke ihracatının artırılmasında GAİB'in önemli bir misyon üstlendiğini ve her geçen gün dünya genelindeki etkin rolünü arttırdığını söyledi. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren dört ayrı "İhracatçılar Birliği"nin tek çatı altında toplanmasıyla GAİB'in ortaya çıktığını belirten Çıkmaz, "1980'li yıllarda Türkiye'nin küçükbaş canlı hayvan ihracatının yoğunlaştığı ve sanayisindeki hızlı gelişmelerle dikkati çeken Gaziantep ve bölgesinde ihracatı geliştirmek, yönlendirmek ve daha da önemlisi bölge ihracatçılarını bir çatı altında toplamak ve karşılaşılan bürokratik sorunlara mahallinde çözüm getirmek amacıyla 1984 yılında merkezi Gaziantep'te bulunmak üzere Güneydoğu Anadolu Canlı Hayvan-Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği kuruldu" dedi. 1986 yılında aynı Genel Sekreterlik çatısı altında Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin kurulduğunu belirten Abdulkadir Çıkmaz, gelişen sanayisinin içerisinde yükselen bir grafik gösteren tekstil sektörünün ihtiyacına cevap vermek üzere 1989 yılında Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği faaliyete geçerek Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin meydana geldiğini, merkeze bağlı olarak Diyarbakır, Kahramanmaraş, Malatya, Şanlıurfa, Mardin, Cizre ve Gaziantep Serbest Bölgesinde de irtibat büroları bulunduğunu anlattı. Çıkmaz yılın ilk 9 ayında 187 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini de belirterek bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 55 payla ilk sırada yer aldığını ifade etti. 187 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdiklerine dikkati çeken Çıkmaz, "Bu ülkelerden Irak, Suriye, ABD, Suudi Arabistan, İran, İtalya, Almanya, İngiltere, Sudan ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir. Ayrıca, halı, kumaşlar, iplikler, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, plastikler ve mamulleri, dış giyim, demir çelik mamulleri ile diğer gıda müstahzarları bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur" dedi.

LOKOMOTİF GAZİANTEP
Başkan Çıkmaz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin lokomotif ilinin Gaziantep olduğunu belirterek, 2016 yılı Ocak-Eylül döneminde 4 milyar 567 milyon 964 bin dolar ihracatla Türkiye'nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini kuruduğunu da sözlerine ekledi. Çıkmaz, Gaziantep'ten en çok ihracat yapılan ürünlerin de hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, tekstil ve hammaddeleri, halı, kimyevi maddelerle ağaç ve orman ürünleri olduğunu kaydetti.

6 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Türkiye'nin ihracat yükünü Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin çektiğini söyleyen Çıkmaz, ihracat içerisinde en fazla payı tekstilin aldığını ifade etti. Tekstil ihracatının ilk dokuz aylık sürede 1 milyar 949 milyon 288 bin dolar olduğunu belirten Çıkmaz halı ihracatının da aynı dönemde 933 milyon 106 bin dolar olarak gerçekleştiğini, hububat bakliyat ve yağlı tohum ihracatının ise 1 milyar 477 milyon 915 bin dolar olduğunu ifade etti. Kuru meyve ihracatının 156 milyon 256 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirten Başkan Çıkmaz diğer ihracatlar ve diğer birlikler adına yapılan satışlarla birlikte Ocak-Eylül ihracatının 6 milyar 72 milyon 859 bin dolar olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN