İmam listeyi vermiş ByLock’u kurmuşlar

Kahramanmaraş polisinin düzenlediği operasyonda ByLock kurup kullanan 40 öğretmen gözaltına alındı

İmam listeyi vermiş ByLock’u kurmuşlar

Kahramanmaraş'ta polisin gerçekleştirdiği FETÖ/PDY operasyonunda ByLock kullandıkları ve kendileri gibi FETÖ üyesi olanlara yükleme yaptıkları iddia edilen 40 öğretmen gözaltına alındı. Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne (KOM) bağlı ekipler, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Milli Eğitim çalışanları ve öğretmenlere yönelik operasyon gerçekleştirdi. 55

ADRESE
OPERASYON
Daha önce kapatılan Aktif Eğitim- Sen üyesi olan, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bir süre önce görevden uzaklaştırılan ve ihraç edilen 40 öğretmen, 250 polisin 55 adrese yaptığı eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı. Yörükselim Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin örgütün haberleşme sistemi olan ByLock kullandıkları ortaya çıktı. Polis şüphelilerin evinde yapılan aramada ele geçen belge ve dijital verilere de el koydu. Ele geçen verilerden, çok sayıda öğretmenin il imamının verdiği liste doğrultusunda aralarında polis, akademisyen ve doktorların da bulunduğu kişilerin telefonlarına ByLock programı yükleme görevi yaptıkları belirlendi. Gözaltına alınanlar arasında örgütün ilkokul ve lise okullarından sorumlu FETÖ danışmanlarının da bulunduğu belirtildi.

GAZİANTEP'TE 21 KİŞİ
Gaziantep'te de Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki görevli 27 öğretmen, örgütün gizli haberleşme programı olan 'ByLock' kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen öğretmenlerden 21'i mahkemece 'terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklanırken, 6'sı hakkında ise adli kontrol kararı verildi.

BİZE ULAŞIN