Şahin, Belçika’da Fetö’yü anlattı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Belçika’da bakan, milletvekilleri ve belediye başkanlarına 15 Temmuz ve FETÖ’nün yapılanması hakkında bilgi verdi

Şahin, Belçika’da Fetö’yü anlattı
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırma Vakfı'nın (SETA) davetlisi olarak gittiği Belçika'da 15 Temmuz ve FETÖ'yü anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyada bir terör sorunu olduğunu, ancak dünya ülkelerinin çözüm noktasında birleşemediğini söyledi. Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Schaerbeek Belediye Başkanı ve Brüksel Milletvekili Bernard Clerfayt,
Molenbeek Belediye Başkanı ve Federal Milletvekili Francoise Schepmans, Antwerp Belediye Başkanı Federal Milletvekili ve Belçika'nın en büyük partisi olan NVA'nın Başkanı Bart De Wever'e 15 Temmuz ile FETÖ hakkında açıklamalarda bulunan Şahin'e İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrasya Üniversitesi Rektörü Aşkın Asan ve gazeteci Hande Fırat da eşlik etti.

FETÖ'YÜ AKLAMA ÇALIŞMASI
Terörün yanı sıra ülkenin kalkınması için çalışmalar yaptıklarını da aktaran Fatma Şahin, "Ekonomik kalkınma, demokrasi, hukuk devleti olma ve AB yolunda mücadele veriyoruz. Dolaysıyla 15 Temmuz akşamı yaşadıklarımızı sizin de yakından görmeniz için buradayız. 15 Temmuz akşamında parlemantosu bombalanan 241 vatandaşını şehit veren, binlerce vatandaşın yaralandığı çok karanlık bir gece yaşadık. Kendi uçaklarıyla kendi vatandaşına ateş ettiklerini gördük. DEAŞ'ın PKK'nın ve FETÖ'nün hiçbir farkının olmadığı geceyi yaşadık. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamıza rağmen büyük bir bilgi kirliliği var ve algı operasyonu yapılıyor. FETÖ'yü aklamaya çalışan bir dış algı ile de karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE HALKI BAĞLI
Antwerp Belediye Başkanı Federal Milletvekili ve Belçika'nın en büyük partisi olan NVA'nın Başkanı Bart De Wever ise, Brüksel'de daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşütklerini ifade ederk, "Sayın Cumhurbaşaknı Erdoğan ile Brüksel'de bir araya gelmiştik. Türkiye'yi çok iyi bilmiyorum ama İstanbul'a gelmiştim. İstanbul'u görünce Türkiye'nin nasıl bir ülke olduğunu anlayabiliyorsunuz. Biz de Brüksel gibi kentte bazı talihsiz olaylar yaşayabiliyoruz. Türkiye ile Avrupa'nın birbirine çok yakınlıkları var ama Belçika'ya da yakın bir ülke. Belçika halkı ile Türk halkı birbirlerine ciddi katkı sağlıyorlar. Türk halkı ülkelerine bağlı bir halk, böyle bir durum yaşamalarına karşı ülkelerini ne kadar sevdiklerini gösterdiler" dedi.

TERÖRİZMİN TANIMI
Başkan Fatma Şahin, Gaziantep'te yaşanan DEAŞ'ın düğün saldırısını terörizme örnek göstererek, "Yaklaşık 3 ay önce DEAŞ, küçük yaştaki bir çocuğu canlı bomba olarak kullandı ve bir düğüne saldırı düzenledi. Çoğunluğu çocuk olan 55 sivil vatandaşımız canını kaybetti. Bunların 37 tanesi 18 yaşının altındaydı. Bombalı saldırıda onlarca insan yaralandı. Gelinen noktayı hepimiz görüyoruz. Ama ortak bir çözüm noktasına gelemedik. Hâlâ terör ve terörist tanımında ortak bir nokta bulamadık. Birimizin terörist dediğine öbürü savaşçı diyor. Eğer terör konusunda net duruş ve tavır sergilemezsek canımız her zaman yanar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN