Dünyanın üçte biri su sıkıntısı çekiyor

Dünyanın üçte biri su sıkıntısı çekiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ve German Water Partnership (GWPAlman Su Ortaklığı) işbirliğinde bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türk-Alman Su İşbirliği Günleri başladı. Geçtiğimiz yıllarda Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Konya'da düzenlenen ve bu yıl Mersin'in ev sahipliği yaptığı 6'ncı Türk-Alman Su İşbirliği Günleri'ne katılım yüksek oldu.

BİR MİLYAR İNSAN
Etkinliğin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, dünya genelinde su sıkıntısı yaşandığını ve sorunun gelişmişlik düzeyi ile ilişkili olmadığının altını çizdi. Risk alanının geniş olduğunu ifade eden Kocamaz, "Bugün dünya nüfusunun üçte biri su sıkıntısı çekiyor. 1 milyardan fazla insan ise temiz su temininde güçlük yaşıyor. Aşırı üretim ve aşırı tüketimin doğal bir sonucu olarak karbon ayak izi ve su ayak izi her geçen gün büyüyor. Dünyadaki gelişmiş bölgeler de risk altında" dedi. German Water Partnership Yönetim Kurulu Üyesi ve Ülke Forumu Başkanı Hans- Joackhim Werner de dünya için önemli bir problem haline gelmiş su kaynakları ve arıtma sistemleri ile ilgili yapılan toplantıların sıklığının artırılması gerektiğini ifade ederek, "Kayıp ve kaçaklar hâlâ çok önemli rakamlar oluşturuyor. En fazla üzerinde durulan en çok öne çıkan konu arıtma konusu. Arıtma çamuru bertarafı ve değerlendirilmesi konusunda birçok tesis olmasına rağmen işletilmiyor" dedi.

SU İDARELERİ
MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak ise su ve kanalizasyon idarelerinin hizmet alanı genişlediği için vatandaşa yeterli seviyede ve kesintisiz hizmet sunmanın zorlaştığını kaydetti. Aybak, "Hizmet alanına ilçeler, beldeler ve köyler eklendi. Böylece su ve kanalizasyon idareleri çok daha büyük sorunlarla karşılaştı. Bu durum bizi ekonomik ve ekolojik çözüm arayışlarına sevk etmektedir. Bu bağlamda bu buluşmanın bizlere büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN