Çobanlıktan şampiyonluğa

Mersin’de Yörük bir ailenin oğlu olan keçi çobanı Hamza Zopalı, bu yıl kazandığı şampiyonluklarla, katıldığı Balkan Şampiyonası’nda birinciliği kimseye bırakmadı

Çobanlıktan şampiyonluğa
Toros Dağları'nın eteklerinde hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörük bir ailenin oğlu olan ve güreş dışında kalan zamanlarda ailesinin yanında çobanlık yapan 13 yaşındaki Hamza Zopalı, bu yıl üst üste 5 kez elde ettiği Türkiye şampiyonluğunun ardından Balkan Şampiyonası'nda da birincilik kürsüsünü kimseye bırakmadı.

AĞABEYLERİNE ÖZENDİ
Güreşçi ağabeyleriyle birlikte köylerinde çobanlık yaparken henüz çocuk yaşlarda bu sporla tanışan Hamza, ağabeylerinin yönlendirmesiyle Mersin Güreş Eğitim Merkezi'nde profesyonel güreş eğitimine başladı. Merkezde 3 yıldır eğitim alan Zopalı, bu yıl içerisinde doktor raporu ile çıktığı üst yaş grup müsabakalarında birincilik elde etti.

BESLENMESİNE DİKKAT EDİYOR
Son olarak Bursa'da 14-16 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 2. Balkan Gür
Antrenörü inanıyor
Türkiye'de kendi kategorisinde hiç rakip kalmadığını ve hepsini yendiğini belirten Hamza, "Şimdi de yurt dışındaki rakiplerimi yenmeye başladım. Allah'ın izniyle olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum. Çalışınca her şey oluyor" diye konuştu. Mersin Güreş Eğitim Merkezi antrenörlerinden Duran Kaşten de Hamza'nın bu yıl elde ettiği şampiyonluklarla rekor kırdığını kaydetti.eş Şampiyonası minik erkekler kategorisinde şampiyon olan Hamza Zopalı, büyükler kategorisinde dünya ��ampiyonluğu ve olimpiyatlarda altın ma dalya kazanmak istiyor. Hamza Zopalı, sıkı bir çalışma yaptığını aynı zamanda beslenmesine de dikkat ettiğini söyledi.

BOŞ ZAMANLARDA YAYLADA
Ailesinin hayvancılıkla uğraştığını anlatan Hamza, "Ailem şu an yaylada. Ben hafta sonları boş olduğum zamanlarda yaylaya gidiyorum. Yaylaya çıktığımda keçileri otlatmaya götürüyorum" dedi. Bu yıl 5 kez üst üste Türkiye şampiyonu olduğunu belirten milli sporcu, "Balkan Şampiyonası'nda da 38 kiloda birinciliğe ulaştım. Bulgaristan ve Makedonya'dan rakiplerimi yendim" dedi.
BİZE ULAŞIN