Rant uğruna yeşil alanı şantiye yaptı

CHP’li Karataş Belediyesi, sahil kenarındaki yeşil alanı imara açtı. Kıyı Kanunu hiçe sayılarak yapılaşmaya izin verildi. Çok sayıda palmiyenin katledildiği ileri sürüldü

Rant uğruna yeşil alanı şantiye yaptı
Adana'nın Karataş ilçesinde denizin doldurulmasıyla elde edilen 80 dönümlük yeşil alanda gerçekleştirilen Atapark Projesi tepki topluyor. Ellerindeki en önemli yeşil alanın rant uğruna yok edildiğini söyleyen vatandaşlar, CHP'li belediyenin kanun ve yönetmelikleri ihlal ederek suç işlediğini belirtti. Atapark Projesi'nin gerçekte rantpark projesi olduğunu iddia eden vatandaşlar, "Birilerine rant sağlamak için ağaçları katledip nefes aldığımız yeşil alanı şantiyeye çevirdiler" dedi. Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal'ın hayata geçirmek istediği ve içerisinde konser alanı, amfi tiyatro, çocuk oyun parkları, kafeteryalar, büfeler ile spor sahalarının yer aldığı Atapark Projesi'nin, Kıyı Kanunu başta olmak üzere kanun ve yönetmeliklere aykırı olduğu ileri sürüldü. Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelik'in "Sahil şeridinde uygulama imar planı yapılıp onaylanmadan uygulamaya geçilemez" hükmüne rağmen gerekli imar planı yapılmadan çalışmalara başlandı.

SORUŞTURULACAK
Projeyi hayata geçirmek için meclisten karar almayan CHP'li Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal'ın, yine yönetmelikte "Yapılan işlemlerden bakanlığa bilgi verilir" denilmesine rağmen ilgili bakanlıklara bilgi vermediği ve gerekli izni almadığı da ortaya atılan iddialar arasında. Vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetler üzerine harekete geçen Karataş Mal Müdürlüğü'nün iddiaların konunun uzmanları tarafından detaylı olarak araştırması için Adana Defterdarlığı'na yazı gönderdiği öğrenildi. Başkan Ünal, belediyenin koruması altındaki 80 dönümlük tescilsiz alanda yasalara aykırı şekilde çalışma başladıktan sonra da yeni suçlar işlemekten çekinmedi. Doldurma yoluyla kazanılan yerlerdeki yapıların takılıp sökülebilir elemanlarla inşa edilmesinin öngörülmesine rağmen yapımına başlanan konser alanı ve amfi tiyatro başta olmak üzere diğer yapıların tamamında bu madde ihlal edilmiş oldu. Betonla kaplanan alanı görenler, CHP'li belediyeye veryansın ediyor.

PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLİYOR?
Projeyi hayata geçirmek için 2 milyon 250 bin TL'lik kredi çeken Başkan Boğaçhan Ünal'ın projeyi gerçekleştiren firma için adrese teslim bir ihale düzenlediği de öne sürüldü. Yeşil alanda başlatılan projenin bilgilerinin yer aldığı tabelanın inşaat sahasına asılmamış olması da dikkati çekiyor. Projede yer alan işyerlerinin, Başkan Ünal tarafından seçim yatırımı olarak yandaşlarına peşkeş çekileceğini ileri süren vatandaşlar, Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın bu rant oyununa 'dur' demesini istedi.
BİZE ULAŞIN