Büyükşehir zor kullandı

Sarımazı-Ceyhan bağlantı yoluna başlayan Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma yapmadan özel arazilere girdi. Eker kardeşler, “Büyükşehir zorla arazimize girdi, gasp yaptı” dedi

Büyükşehir zor kullandı
Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Çiftlik Mahallesi'nde yaşayan Ayşe ve Sevil Eker kardeşler, çiftlik evinin bulunduğu tarlaya Büyükşehir Belediyesi iş makinelerinin zorla girdiği ve yol çalışması yaptığını belirterek, avukatların devreye girmesiyle çiftlik duvarına dayanan iş makinelerine 'dur' dedi. Büyükşehir'in yasaları hiçe saydığını belirten Sevil Eker, "Çiftlik evimizden yol geçip geçmeyeceğini sorduğumuzda bize 'hayır geçmeyecek' dediler. 10 ayda ne oldu da proje değişti? Tarlamızı gasp eden Büyükşehir, çiftliğimizi de gasp etmek istiyor" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR GASP ETTİ"
Ceyhan'ın Çiftlik Mahallesi'nde yaşayan Ayşe Eker (65) ve Sevil Eker kardeşlerin başı Sarımazı-Ceyhan bağlantı yolunu yapan Büyükşehir Belediyesi ile derde girdi. İddialara göre Büyükşehir Belediyesi, bölgede hiçbir kamulaştırma yapmadan özel arazilere girerek yol çalışmasını başlattı. Büyükşehir ekiplerinin 2 ayrı noktadan tarlalarına girdiğini belirten Eker kardeşler, belediyenin izinleri olmadan arazilerini işgal ederek gasp yaptığını öne sürdü. Yaklaşık 10 dönümlük çiftlik evlerine dayanan iş makinelerini durdurmak için yasal yollara baş vurduklarını söyleyen Sevil Eker, "Çiftliğimizin duvarlarını işaret koydukları yerden yıkmak istiyorlardı. Avukatımız geldi ve onları Büyükşehir'in, 'çiftlik ev üzerinde herhangi bir proje çalışması bulunmamaktadır' yazısıyla durdurabildi. Çiftliğimizin yanındaki tarlaya da izinsiz bir şekilde girdiler. Yasalara uyması gereken Büyükşehir, iki ayrı yerdeki arazimize tecavüz etti" diye konuştu.

VAKFA BAĞIŞ
Çiftlik evinin de içinde bulunduğu bin dönümden fazla arazilerini ve tüm gayrimenkullerini Mehmetçik Vakfı'na bağışladıklarını anlatan Eker, "Biz asla paranın pulun derdinde değiliz. Bu çiftlik anamızdan yadigâr. Evimizin tamamı, çiftliğimizin yarısı yola gidiyor. Böyle olunca burası çiftlik olmaktan çıkıyor. Yolun karşısında daha uygun yerler varken neden okul, çiftlik ve verimli arazilerin bulunduğu bu tarafı seçmişler anlamak mümkün değil" şeklinde konuştu.

"HUKUK TANIMIYOR"
Büyükşehir'in hukuk tanımayan, gaspçı bir zihniyetine karşı olduklarını ifade eden Selvi Eker şunları söyledi: "Çiftlik evimizden yol geçip geçmeyeceğini sorduğumuzda 'hayır' yanıtı vermişlerdi. Büyükşehir, proje çalışmaları olmadığını ve kamulaştırma kararı bulunmadığını söyledi. 10 ayda ne oldu da proje değişti? Madem proje değişti neden bir uyarı yapmadın, neden tebligat yapmadan iş makineleriyle kapımıza dayandınız?" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN