İhracat hedefi 9 milyar dolar

İhracat hedefi 9 milyar dolar
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, bu yıl 9 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Çıkmaz, bölge ihracatının 7 milyar dolarını ise tek başına Gaziantep'in hedeflediğini söyledi. 2016'yı 7 milyar 778 milyon dolarlık ihracatla kapattıklarını, diğer ihracatçı birlikleri adına da 485 milyon dolarlık ihracatla yılı toplamda 8 milyar 264 milyon dolarla tamamladıklarını anımsatan Çıkmaz, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen geçen yılı iyi bir noktada tamamladıklarını söyledi.

"ÇALIŞARAK YIKTIK"
Çıkmaz, ihracat verileri incelendiğinde en düşük rakamın darbe teşebbüsünün olduğu temmuz ayında alındığını söyledi. Darbe teşebbüsünün her alanda olduğu gibi ihracatta da sıkıntıya neden olduğunu, bölge işadamlarının negatif algıyı yıkmak ve ülke ihracatına katkı sağlamak amacıyla daha çok çalışarak üretmeye, istihdam oluşturmaya ve satışa odaklandığını vurgulayan Çıkmaz, bu nedenle 2017'de daha çok çalışarak ülkenin ihracatının artırılması için mücadele vereceklerini dile getirdi. Bölge illeri ve Gaziantep'in 2017 yılı ihracat hedefine de değinen Abdulkadir Çıkmaz, "Bu yılı ihracat yılı ilan ediyoruz. 2017 bölge ihracatını 9 milyar dolara, Gaziantep'in ihracatını da 7 milyar dolara yükseltmek istiyoruz. Geçmişe baktığımızda bu hedefleri de yakalayacağımıza inanıyorum. Yeter ki inanalım, inanırsak başaracağız. Ben bölge ihracatçımızın azmine ve çalışkanlığına güveniyorum" dedi.

2017'DEN UMUTLU
2017 yılını ihracat yılı ilan ettiklerini kaydeden Çıkmaz, "Dünyanın neresinde olursa olsun ürünlerimizin büyük pay sahibi olabilmesi için daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Uluslararası fuarların yanı sıra tanıtım gruplarımızın etkin faaliyetleri de bu pazarlardaki gücümüzü artıracaktır. Suriye'de sağlanan ateşkes ve Irak'la ilişkilerin düzelmesi yönündeki çabalar elbette ihracatımızı olumlu etkileyecektir. 2017 yılından umutluyuz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN