‘Yeşil altın’ defne kazandırıyor

Mersin’in Silifke ilçesinde kırsal kesimlerdeki köylerde kendiliğinden yetişen defne yaprağı dağ köylülerinin önemli bir geçim kaynağı haline geldi

‘Yeşil altın’ defne kazandırıyor
Gıda ve kozmetik sanayinde kullanılan ve ABD başta olmak üzere 60 ülkeye ihraç edilen defne yaprağı, Mersin'in Silifke ilçesinde dağ köylüleri için önemli bir geçim kaynağı oldu. Defne yaprağı kesiminin her yıl farklı yerlerde yapıldığını belirten özel bir defne yaprağı işleme tesisi müdürü Muhammet Ali Cömert, geçmiş yıllara göre yurtdışı talebinin azaldığını açıkladı.

KİLOGRAMI 5-6 TL
Yaş defne yaprağının kilosunu 80-90 kuruşa, kurusunun kilosunu ise 5-6 TL'den satın aldıklarını kaydeden Muhammet Ali Cömert, "Tabi ki bu yıl yaprakların kalitesinde de sıkıntı vardı. Geç yağan yağmur yaprakta kaliteyi düşürmüştü. Ama son zamanlarda yağan kar ve yağmurun ardından bu sorun ortadan kalkacaktır" dedi.

EVDE PARA KAZANMA ŞANSI
Defnenin dağ köylüsü için ciddi bir gelir kaynağı olduğuna dikkat çeken Cömert, "Biz sadece yeşil dalını almıyoruz. Vatandaş kendisi kurutmak isterse kuru halde de alıyoruz. İşetmemizde 60 kadın ekmeğini kazanıyor. Evlerinde işlemek isteyenlere ise dalları götürüp yapraklarından ayırıp yine kilo ile satın alıyoruz. Yani insanlara evlerinde para kazanma olanağı da sunuyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN