Kız öğrencilere yönetimsel ders

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in girişimleriyle başlatılan “Haydi Kızlar Yönetime” projesiyle lise son sınıf öğrencilerine yönetimsel konular hakkında bilgi verildi

Kız öğrencilere yönetimsel ders
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Haydi Kızlar Yönetime" projesi kapsamında Başkan Fatma Şahin, lise son sınıf öğrencilerine tecrübelerine anlattı. İlk etapta Naci Topçuoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerini yönetim konusunda bilgilendiren Başkan Şahin, "Hadi Kızlar Okula" projesinden sonra "Hadi Kızlar Yönetime" projesinin Türkiye'nin önemli bir projesi olduğunu söyledi. Kız çocuklarının geldiği noktayı Türkiye'nin geldiği nokta olarak değerlendirdi.

PASTAYI BÜYÜTECEK
AR-GE, inovasyona ve yüksek teknolojilerin konuşulduğu bir dünyada büyük rekabetin yaşandığını söyleyen Şahin, "Bizim hedefimiz cumhuriyetin 100. yılında yani 2023 yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olmak istiyoruz. Ekonomik gelişmişlikte G–20'nin içinde olmak lazım. Son çeyrekteyiz, ilk çeyrekte olmamız lazım. Adalet ve sosyal barışı sağlayıp, pastayı biraz büyütüp rekabeti arttırmamız lazım. Bunu da adaletli bir şekilde paylaştırarak insanı merkeze alan bir çalışmayı yapmamız" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde sistemi kurarken işi ehline verdiğini belirten Şahin, akademik dünyanın yarısının kadın akademisyen olduğunu, ancak dekanlık ve rektörlüklerde sayının düştüğünü belirtti. Başkan Şahin, belediyecilik anlayışında en önemli daire başkanlıklarının İmar, Fen İşleri, Çevre, Kültür, Mali İşler olduğunu ve kendisinin bu birimlerin başına kadın yöneticileri getirdiğini belirten Şahin, kadınların iyi işler yapabileceğini söyledi.

EN GENÇ NÜFUS VAR
"Hadi Kızlar Yönetime" projesinin bu ülkenin en önemli meselesi, bir kalkınma projesi olduğunu aktaran Şahin, "Bir eşitlik, bir insan hakkı projesidir. Yönetici kim olacak dediğimizde bunun bir cinsiyet meselesi değil liyakat ve ehliyet meselesi olmasıdır" dedi. Kız öğrencilerin hedeflerinden vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen Şahin, hayat ile mücadele etmelerini istedi. Gaziantep'in TÜİK verilerine göre Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip kentin Gaziantep olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN