Adli görüşme odaları uygulaması başladı

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adli görüşme odalarında, mağdur kadın ve çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurulmasının amaçlandığını söyledi

Adli görüşme odaları uygulaması başladı
Adalet Bakanlığı tarafından suç mağduru çocuklar ile şiddet mağduru kadınların ifade ve beyanlarının alınmasında kendilerini daha rahat hissetmeleri amacıyla 26 adliyede oluşturulan adli görüşme odasında, Türkiye'de ilk kez Adana Adliyesi'nde cinsel istismar mağduru bir çocuğun beyanı alındı. Özel hazırlanan odada sosyal hizmet uzmanı aracılığıyla beyanı alınan mağdur, mahkeme salonunda sanıkla karşı karşıya kalmadan ifade verdi.

ÖZEL ODA HAZIRLANDI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla hazırlanan Adli Görüşme Odaları Yönetmeliği çerçevesinde, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adana Adliyesi ana hizmet binası 5'inci katta 2 oda, 'Adli Görüşme Odası' olarak hazırlandı. Teknik donanım ve duruşma salonuna gitmeden ifade vermeyi sağlayacak Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi'ne (SEGBİS) sahip odalarda, özellikle çocukların adliye ortamında kendilerini daha rahat ve iyi hissetmeleri için oyuncaklar da konuldu. Adli görüşme odalarında Türkiye genelindeki ilk uygulamalardan biri Adana Adliyesi'nde gerçekleşti. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Çocuğun cinsel istismarı' davasında mağdur çocuk, görevlendirilen sosyal hizmet uzmanı ile birlikte duruşma salonunda değil de adli görüşme odasında bulundu. İlk uygulamayı Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ümit Şahiner, Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu Müdürü Gülhan Aslan ile psikolog ve pedagog da gözlem odasından takip etti. 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dilek Binici, salondakilere mağdur beyanının ilk kez adli görüşme odasında uzman aracılığıyla alınacağını söyledi. Bunun üzerine mağdur, mahkeme salonuna gitmeden ve sanıkla karşı karşıya kalmadan ifadesini verdi. Mahkeme Başkanı Dilek Binici, mağdura, bu şekilde ifade vermesinin nasıl bir fayda sağladığını sordu. İlk defa adliyeye geldiğini belirten mağdur, "Kendimi iyi ve rahat hissettim" dedi.

DAHA DA GÜVENDE
Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, adli görüşme odalarında, suç mağduru kadın ve çocuklarla daha sağlıklı ve güvenli iletişim kurulmasının amaçlandığını söyledi. Başsavcı Yeldan, "Mağdurların korunması, adli süreçte örselenmemeleri, ikincil mağduriyet yaşamalarının önlenmesi ve adalete erişimin güçlenmesi temel hedef. Bu doğrultuda ifade ve beyanların özel dizayn edilmiş adli görüşme odalarında, uzmanlar eşliğinde, tam ve eksiksiz şekilde bir defada alınması sağlanacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN