Seyis kadınlar

TJK ve İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında seyislik eğitimi alan Gözde Gök ve 2 çocuk annesi Fadime Ataş, seyisliği çok seviyor

Seyis kadınlar
Adana'da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Adana Hipodrom Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında 2 kadın seyis oldu. İki ay sonra lisanslı olarak görevine devam edecek olan Gözde Gök ile evli ve 2 çocuk annesi Fadime Ataş, "Kadından seyis olmaz dediler. Biz bu işi başardık" dedi.
TJK Adana Hipodrom Müdürlüğü ve İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen proje kapsamında seyislik eğitimi alan 2 kadın eğitimlerinde sona yaklaştı. 2 ay sonra seyis olmaya hak kazanan kadınlar Türkiye'nin ilk lisanslı seyisleri olacak. Sabah 09.00'da işe gelip akşam 18.00'de çıkan seyisler, bir günde erkeklerin yaptığı bütün işlerin aynısını yapıp, atların yemek ve temizlik ihtiyaçlarını karşılıyorlar.
Daki Gözde Gök, İŞKUR'un böyle bir iş imkanı sunmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Gök, bazı kişilerin 'kadından seyis olur mu' dediğini belirterek, "Hiç pişman değilim. Çok şaşkın herkes. İlk girdiğimizde 'kadından seyis olur mu', 'bunlar ata nasıl bakacak', 'bunlar çok korkarlar' gibi şeyler söylediler. Zamanla alıştılar. Kadından seyis oluyormuş bunu gördüler. Başka ülkelerde kadın seyisler varken bizim ülkemizde neden olmasın?" dedi.
TJK Adana Yeşiloba Hipodromu Müdürü Burhan Şatır ise Eskişehir'de görev yaparken bu projeyi hayata geçirdiğini belirterek, "Adana'ya tayin olunca burada da aynı projeyi yürütmek istedik. İŞKUR ile görüşmeler yapıp olumlu yanıt alınca 13 Mayıs 2016 tarihinde projeyi başlattık. 4 kadın ile başladık, bu sayı daha sonra 2'ye düştü ve öyle kaldı. 2 ay sonra 2 kadın seyisimizin eğitimleri bitecek ve lisanslı olarak görevlerine devam edecek" dedi.

GÜNDÜZ ATA, AKŞAM ÇOCUĞA
Evli ve 2 çocuk annesi olan bir diğer kadın seyis Fadime Ataş (35) ise gündüz atlara akşam ise çocuklarına ve ev işlerine baktığını ifade etti. İŞKUR'a ilk başvurduğunda böyle bir işin olduğunu ve denemek istediğini, daha sonra ise atları sevdiği için işi bırakamadığını kaydeden Ataş, "Eğer bir kadın hırslı ve kararlıysa yapamayacağı bir şey yoktur. Kadından seyis nasıl olunuyor biz bunu gösterdik. 2 çocuğum var, bunların da çocuklardan bir farkı yok" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN