SSK hastanesinde müthiş değişim

Alacakaranlıkta gidip saatlerce kuyrukta beklenen eski SSK Hastanesi’nde muhteşem bir dönüşüm yaşandı. Adı da değişen hastane 5 yıldızlı otel konforunda şifa dağıtıyor

SSK hastanesinde müthiş değişim
SSK Hastanesi olarak Adana'nın en eski sağlık kuruluşları arasında yer alan ve bugüne kadar milyonlarca insana hizmet veren Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi, Türkiye'de sağlıkta yaşanan değişimin aynası gibi. Metrelerce uzunluğundaki muayene fişi, muayene, röntgen ve ilaç kuyruklarıyla, tedavi beklerken ölen veya rehin kalan hasta haberleriyle gündeme gelen hastane, şimdi 5 yıldızlı otel konforunda şifa dağıtıyor.

SAĞLAM GİREN HASTA ÇIKIYORDU
Geçmiş yıllarda muayene olabilmek için sabahın kör karanlığında yollara düşüp kuyruktan kuyruğa koşarak ömürlerini tüketen Adanalılar, sağlık alanında yaşanan devrimin her anına yakından tanıklık etti. "Sağlam giren hasta çıkar" anlayışının hâkim olduğu eski SSK Hastanesi'nin koridorları artık özel hastaneleri kıskandıracak boyutta. Sağlıkta gerçekleşen dönüşüm, insanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ni tercih etmesine neden oluyor.

ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ
Özellikle SSK'lı vatandaşların mecburiyetten dolayı tedavi olmak için geldikleri hastanede yaşanan zihniyet değişikliği, kısa sürede meyvelerini verdi. İnsanların istediği hastanede tedavi olmasının yolu açılmasına rağmen, Adanalıların ilgi odağı haline gelen Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi, her geçen gün daha fazla hastaya şifa dağıttı. 2004 yılında 888 bin kişi poliklinik hizmetlerinden faydalanırken, bu rakam 2016 yılında 2 milyona ulaştı.

KUYRUKLAR TARİH OLDU
Hasta sayısı artmasına rağmen hastanenin hiçbir noktasında kuyruğa rastlanmazken, tedavi sürecinde de eskiye oranla büyük ilerleme sağlandı. Ek hizmet binası inşaatı son aşamaya gelirken bu çalışmalar hastanede verilen hizmetin kalitesini etkilemedi. Hastane Yöneticisi Dr. Halil Nacar, elde edilen başarının sağlıktaki zihniyet değişikliğinden kaynaklandığını söyledi. Nacar, "Başarımızın temelinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği hedefler vardır" dedi.
Doktorluğa 2002 yılında başladığını belirten Dr. Nacar, "O yıllarda biri gelip 'Bir gün hastanede 2 tane tomografi olacak, hastalarımız helikopterle, uçakla taşınacak' deseydi gülüp geçerdim ve 'Hayal bunlar' derdim. Ama hayal olarak gördüğümüz her şey gerçek oldu. 2004 yılından önce bir tane bile bilgisayarlı tomografi, dijital röntgen, MR yokken bugün 2'şer adet var" diye konuştu.
Hizmet anlayışında eski SSK ile kıyaslanmayacak düzeyde zihniyet değişikliği olduğunu vurgulayan Dr. Nacar, şöyle konuştu: "Sayın Cumhurbaşkanımız her fırsatta 'vatandaşa sahip çıkın' diyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın insana bakış açısını sağlık alanında hayata geçiriyoruz. Hastanemize gelen herkes Cumhurbaşkanı tarafından torpillidir. Biz hastaya evet deme makamıyız."

SAĞLIK ÜSSÜ OLURUZ
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İbrahim Ethem Özsoy, Adana'da 1 eğitim ve araştırma hastanesi, 3 dal hastanesi, 2 devlet hastanesi, 6 ilçe hastanesi, 5 semt polikliniğiyle yaklaşık 340 bin metrekare kapalı alan, 3 bin 550 hasta yatağı, 371 yoğun bakım yatağı ve 625 poliklinik odasıyla tüm Çukurova'nın sağlık üssü olacaklarına inandığını söyledi.
BİZE ULAŞIN