Devlet kredi verdi işinin patronu oldu

Vayvaylı köyünde oturan 36 yaşındaki Müyesser Nursoy’un uzun yıllar hayalini kurduğu tavuk yetiştirip, yumurta satma işi devletten aldığı 30 bin liralık kredi ile gerçekleşti

Devlet kredi verdi işinin patronu oldu
Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Vayvaylı köyünde oturan 36 yaşındaki Müyesser Nursoy'un tavuk yetiştiriciliği hayali, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yürütülen proje sayesinde gerçekleşti. Devletten 30 bin TL hibe alarak 500 tavukla "Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu'na başlayan Nursoy" Hayal bile edemezken kendi işimi kurup, para kazanmaya başladım. Bunları devletimiz sayesinde yaptım. Allah bana bu imkanı verenlerden razı olsun" dedi.

HAYALİYDİ
Vayvaylı köyünde kız kardeşi Sultan ve ağabeyi Fatih ile birlikte oturan Müyesser Nursoy, ilkokulu bitirdikten sonra, bazı sorunundan dolayı okuyamadı. Anne ve babası vefat ettikten sonra kardeşleriyle birlikte tarlalarda yevmiye ile çalışan Müyesser'in okuma azmi hep olduğu için ortaokulu dışarıdan bitirdi ve açık liseye de kayıt yaptırdı. Hep hayali olan kendi işini kurup, para kazanmak ve kendi ayakları üzerinde durarak hayatına devam etme fikri hiç kaybolmadı.

30 BİN TL HİBE ALDI
Müyesser, geçtiğimiz yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü'nün kırsaldaki kadınlara yönelik çalışmaları olduğunu öğrendi. Önce "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı kapsamında İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen "Girişimcilik" kursuna katılan Müesser başarı göstererek sertifikasını aldı. Azimli kadın "Serbest Sistem Yumurta Tavukçuluğu" projesiyle devletten 30 bin TL hibe almaya hak kazandı.BAŞARILAR DİLEDİ
Referandum çalışmaları kapsamında köyleri de gezen AK Parti Adana İl Kadın Kolları Başkanı Sevil Can, başarılı girişimci Müesser Nursoy'u evine de giderek, kutladı. Başkan Sevil Can'ın ilgisi karşısında duygulanan girişimci kadın, "Bana güç veren devletime evet diyorum" dedi.

500 TAVUĞU VAR
Evinin arka bahçesinde tavuk çiftliği kuran Nursoy, hayallerinin devletin kadınlara verdiği bu imkan sayesinde gerçekleştiğini söyleyerek, "Hep çalışıp para kazanma hayalim vardı. Bunu köyde gerçekleştirmek çok zordu. Devletimizin kadınlara yönelik projesini duyunca hemen başvurdum ve hibe almaya hak kazandım. Şu anda 500 tavuğum var. Yumurtaları satış için Adana'ya gönderiyorum. Hayalimi gerçekleştiren devletimizden Allah razı olsun" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN