Türkiye’nin geleceği için karar verme günü

Bölgemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylanacağı anayasa değişikliği için sandık başına gidecek olan seçmenler, oylarıyla Türkiye’nin geleceğine karar verecek

Türkiye’nin geleceği için karar verme günü
Türkiye'nin kaderinin belirleneceği referandum günü geldi çattı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oylanacağı anayasa değişiklik paketi için sandık başına gidecek olan seçmenler, tercihlerini yaparak yeni Türkiye'nin kapısını aralayacak. Bölgemizde oy verme işlemi Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kilis'te 07.00-16.00 saatleri arasında, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye ve Niğde'de 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

ÖNLEMLER ALINDI
Sonucu en çok merak edilen illerin başında gelen Adana'da referandum için 4 bin 160 sandık kurulacak ve 1 milyon 510 bin 122 seçmen tercih yapacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 9 ambulans, referandum günü yaşlı, yatalak ve engellileri ambulansla sandığa taşınacak. Vali Mahmut Demirtaş, vatandaşların özgür iradesiyle sandığa gidebilmeleri için kentte gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

KOORDİNASYON MERKEZLERİ
Anayasa değişikliği referandumunda Mersin'de, 3 bin 525 sandıkla, 1 milyon 246 bin 180 seçmen oy kullanacak. Referandum günü tedbir amaçlı, vatandaşların talep ve şikayetlerini daha hızlı değerlendirmek ve oluşabilecek olumsuzluklara karşı çabuk müdahale edebilmek amacıyla 'Halkoylaması Koordinasyon Merkezleri' kuruldu. 24 saat esasına göre görev yapacak olan koordinasyon merkezleri, Valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde her ilçede bulunacak. 1 milyon 180 bin seçmenin 3 bin 334 sandıkta oy kullanacağı Gaziantep'te seçim için gerekli önlemler alındı. Gaziantep Valiliği tarafından sandık ve seçmen güvenliği için 5 bin 500 polis ve jandarma görevlendirildi. Bu arada şehir merkezinde ana arterler haricindeki tüm yol ve sokaklar 06.00-19.00 saatleri arasında TIR, kamyon, kamyonet ve kapalı kasa minibüs türü araçların girişine yasaklandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de vatandaşların oylarını rahatça kullanabilmelerini için toplu taşıma ücretlerini oy kullanma saatleri boyunca ücretsiz yaptı.

HATAYLILAR HAZIR
Hatay'ın 590 mahallesinde 1 milyon 16 bin 175 seçmen toplam 2 bin 819 sandıkta oy kullanacak. Referandum öncesinde her türlü güvenlik tedbirinin alındığını belirten Hatay Valisi Erdal Ata, "Vatandaşlarımızın huzurlu bir referandum geçirmeleri için tüm tedbirlerimizi aldık. Güvenlik güçlerimiz referanduma hazır. Vatandaşlarımızın huzur içerisinde bir halk oylaması geçirmeleri için tüm tedbirlerimizi aldık" dedi. Referandumda Kahramanmaraş'ta 2 bin 165 sandıkta 718 bin 874 seçmen, Niğde'de 503 sandıkta 180 bin 158 seçmen, Osmaniye'de 738 sandıkta 279 bin 210 seçmen, Kilis'te de 186 sandıkta 60 bin 547 seçmen anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gidecek. Oy kullanmanın bitiş saatine gelindiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.
BİZE ULAŞIN