Kahramanmaraş Türkiye ikincisi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oylandığı anayasa değişikliği referandumunda Kahramanmaraş yüzde 74 ‘evet’ diyerek büyükşehirler arasında Türkiye ikincisi oldu

Kahramanmaraş Türkiye ikincisi
Yüzde 74'lük 'evet' oyu ile büyükşehirler arasında Erzurum'dan sonra ikinciliği elde eden Kahramanmaraş, topyekun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduğunu bir kez daha gösterdi. Referandum tarihinin belli olmasının ardından gece gündüz demeden kentin yerinde vatandaşları ziyaret ederek yeni sistemi anlatan ve destek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, önder olduğu çalışmaların meyvesini aldı. Edeler zaferini sabaha kadar coşkuyla kutladı. Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte geçmişte yapılan yerel ve genel seçimlerdeki oy oranını artırdığının ortaya çıkmasıyla Kahramanmaraşlılar sokaklara döküldü. Konya, Gaziantep, Bursa, Malatya gibi illeri geçip yüzde 73,96'lık evet oyu ile Türkiye 2'ncisi olmasının ardından, Edeler davul zurnalar eşliğinde kutlama yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, AK Parti il binası önünde toplanan coşkulu vatandaşlara hitaben şunları söyledi: "Sütçü İmam'ın, Senem Ayşe'nin torunları, güçlü Türkiye yolunda yüzde 74 oranında rekor oy vererek bir kez daha destan yazdı. Kahraman şehrimiz devletimizin istikrarı, şanlı tarihimizin tekrarı, müreffeh bir Türkiye için 'evet' diyerek milli iradesine sahip çıktı. Sandığa gidip demokrasimize sahip çıkan tüm kardeşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Eski Türkiye bitti, yeni Türkiye milletimize hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonra çalışmalarımız bu yönde sürecek." Gaziantepliler, yüzde 62,46 oranında evet diyerek kazanma geleneğini sürdürdü. Ezici bir üstünlükle 'evet' diyen Gaziantep'te 1 milyon 180 bin 938 kayıtlı seçmenden 983 bin 147'si sandığa gitti. Geçerli sayılan 967 bin 278 oyun yüzde 62, 46'sı evet çıktı. Seçim sonuçlarını AK Parti Gaziantep il binasından izleyen vatandaşlar 'evet' oyunun zaferi kesinleştiğinde davul zurna çaldırarak sevince boğuldular. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm Gazianteplilere teşekkür etti.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ
Niğde Hükümet Meydanı'nda başlayan kutlamalara katılım her geçen dakika arttı. Ellerine Türk bayraklarını alan Niğdeliler AK Parti ve MHP teşkilatlarının araçlarından yayılan müziklerle halay çekip oynadılar. Kutlamalarda bozkurt işaretleri ile Rabia işaretleri yan yanaydı. Referanduma 'evet' veren herkes meydanda coşkulu kalabalığa karışıp gece yarısına kadar eğlendiler. Gecenin sonunda gökyüzü havai fişeklerle aydınlandı.
BİZE ULAŞIN