Hükümet sayesinde artık evimiz oluyor

Konargöçer hayatın son temsilcileri olan Sarıkeçili Yörükleri, hükümetin desteğiyle Karaman’da yerleşik hayata geçecekleri günü iple çekiyor

Hükümet sayesinde artık evimiz oluyor
Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi'nin sahil kesiminde kış boyunca konaklayan Sarıkeçili Yörükleri, Karaman'da yapılacak evlerini bekliyor. Göç Eden Sarıkeçililer, Türkmenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yağal, yıllardır bekledikleri yerleşik hayata geçmek için sayılı günler kaldığını söyledi. Yağal, Karaman'ın Kisecik köyü mevkiinde yapılması planlanan yerleşik iskana geçiş işlemlerinin AK Parti hükümeti sayesinde tamamlandığını söyledi.

KARAMAN'DA YAPILACAK
Yerleşik düzene geçmek için gün saydıklarını söyleyen İbrahim Yağal, "Yerleşik iskan talebimizle ilgili Karaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ile yapılan görüşmemiz sonucunda Kisecik mevkiindeki arazide tapulandırma aşamasına gelindiğini öğendik. Proje gerçekleşirse bu alanda 86 hane yapılacak ve yaklaşık 500 kişinin yaşayacağı bir mahalle olacak. Hane başına 2 bin 500 metrekarelik alan verilecek. İçerisinde hayvanlar için ahırlar, sosyal alanlar, umumi alanlar olacak" dedi.

"SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ"
Her sıkıntılarında AK Partili milletvekillerine dert yandıklarını dile getiren Yağal şunları söyledi: Ormanda otlatma sıkıntısı yaşıyorduk, köylüler bizi istemiyordu. Bizi istemeyenler Alo 177 hattını arayıp şikayet ediyordu. Bu sorun hükümet tarafından 2012 yılında çözüldü. Böyle olmasaydı beklide göçer hayvancılık yok olacaktı. Allah onlardan razı olsun. Sarıkeçililer olarak ortak kararımızı 'evet' olarak belirledik ve sözümüzün arkasında durduk.

ÖDEME KOLAYLIĞI
Yerleşik hayat için 5 yıl ödemesiz ve 15 yıl faizsiz geri ödemeli bir şekilde planlama yapıldığını kaydeden Yağal, "Şu an proje içine alınan 86 aile iskan yerine sahip olurken, geride kalan yaklaşık 80 hane daha hak sahibi olamadıklarından dolayı konar-göçerliği sürdürmek zorunda kalacak. İstiyoruz ki bize verilen bu şanstan bütün arkadaşlarımız faydalansın. Bizim için önemli olan sabit bir adresimizin olması ve çocuklarımızın rahat ve eksiksiz eğitim alması" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN