Uzlaştırma bürosu tarafları barıştırıyor

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, 2 mahkemenin 1 yılda baktığı kadar dosyayı uzlaşmayla çözdü. 4 ayda 2 bine yakın dosyada tarafların uzlaşması sağlandı

Uzlaştırma bürosu tarafları barıştırıyor
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu, 4 ayda 2 bine yakın dosyada kitap bağışı, okul boyama, giysi yardımı gibi anlaşmalarla tarafların uzlaşmasını sağladı. Bir mahkemenin 1 yılda ortalama bin dava dosyasına baktığı Adana Adliyesi'nde taraflar arasındaki husumetler 1 gün gibi kısa sürede barışla çözülürken, dosyaların dava sürecinden düşmesiyle yargı yükü de azalmış oldu. Taraflar arasında uzlaşma sağlanarak Yargıtay süreci ile birlikte yıllarca devam eden yargılamalardan da kurtulmuş oldu.

BİR GÜNDE UZLAŞMA
Uzlaştırma Bürosu'nda görevlendirilen uzlaştırmacılara, yasal değişikliğin ardından savcılıklardan bin 429, mahkemelerden de 2 bin 625 dosya sevk edildi. Henüz dava açılmadan savcılık soruşturması aşamasında uzlaştırma bürosuna gönderilen dosyalardan 930'u, mahkeme aşamasında hâkimlerin gönderdiği dosyaların ise bin 214'ü anlaşmayla sonuçlandırıldı. 4 ay içinde toplam bin 833 dosyanın uzlaşmayla sonuçlandığı Adana'da, kimi uzlaşmalar 1 gün gibi kısa bir sürede, kimi ise yasal süre olan 30 günde tamamlandı.

TOPLUMSAL BARIŞ
Uzlaştırmanın, ceza adalet sistemini cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir sürece dönüştürmeyi amaçladığını belirten Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, uzlaşmayla mağdurların haklarının korunmasının yanı sıra suç faillerinin de ceza vermek yerine topluma kazandırılmasının sağlandığını söyledi. Yeldan, "Uzlaşma ile fail ve mağdur arasında meydana gelen çekişme çözülüyor. Bu, hem taraflar hem toplumsal barışa katkı sağlarken, mahkemelerin iş yükünü de azaltıyor" dedi.
BİZE ULAŞIN