Kültürel çalışmalar görmezden gelinemez

Türkiye Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu’nun kültürel miraslarla ilgili sözlerine tepki gösteren Başkan Mahmut Çelikcan, “Kültür adına siyaset yapmak doğru değil” dedi

Kültürel çalışmalar görmezden gelinemez
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Kültürel Miras ve Sürdürülebilir Turizm" konulu toplantıda Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu'nun konuşmasına tepki gösterdi. Hükümetin 2 binden fazla eseri kültürel miras olarak kazandırdığını belirten Başkan Mahmut Çelikcan, "Yapıcı eleştirilere evet ama yapılan hizmetleri görmemezlikten gelmek, inkar etmek, kültür adına siyaset yapmak hiç de şık değil" dedi.

ÇOK ÖNEMLİ KAZILAR
AK Parti Hükümetleri döneminde kültürel değerlere her zamankinden daha fazla sahip çıkıldığını belirten Başkan Mahmut Çelikcan "Bu toplantıda yapılan konuşmaların kültürel değerler üzerinden olmasını isterdim. Biz belediye olarak Misiste 7 bin yıllık tarihi geçmişi olan surlar, tiyatro, meclis binaları, mezarlar, tarihi misis köprüsü, su değirmenleri, kervansaray, cami gibi eserleri dünya kültürel mirasına kazandırmak için çalışıyoruz. Bu çalışmaları hükümetimizin desteğini arkamıza alarak gerçekleştiriyoruz. Hükümetimiz bu tür çalışmalara her zaman destek vermektedir" diye konuştu.

POLEMİKLERE GİRMEK DOĞRU DEĞİL
Yapıcı ve olumlu eleştirilere her zaman açık olduklarını ancak AK Parti Hükümetlerinin eserlerinin görmezden gelinmesine de sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Başkan Çelikcan, "Olumlu eleştirilere her zaman açığız. Adana'da ve Türkiye'de yapılan çalışmaları görmemezlikten gelmek, aymazlıktır. Bu toplantının da ruhuna yakışmamıştır. Hepimizin ortak değerlerinin konuşulduğu bu ortamda bu tür polemiklere girmek, siyaset yapmaya kalkmak doğru değil. Adana ve ülkemizin turizmden payını almak için daha iyi neler yapılabilir onu tartışmalıyız. Çok zengin olan kültürel miraslarımıza daha iyi nasıl sahip çıkarız ve bunları turizm gelirine nasıl dönüştürürüzü tartışmalıyız" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN