Uyuşmazlıklarda çözüm arabuluculuk

HKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şabah Kayıhan, “Uyuşmazlıklar olduğu zaman ilk etapta başvurulacak olan yer, devletin görevli mahkemeleridir” dedi

Uyuşmazlıklarda çözüm arabuluculuk
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesi ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığının girişimiyle organize edilen "Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve Arabuluculukta Avukatın Rolü" Sempozyumu HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Arabuluculuk eğitiminde öncü kurumlardan birisi olan HKÜ Hukuk Fakültesi tarafından, öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim de vererek, mesleki anlamda yeterlilik kazandırmak amacıyla düzenlenen sertifika programında, konu tüm yönleriyle ele alındı.

ETKİLİ KONUŞMACILAR
Gaziantep Sanayi Odası Genel Sekreteri Kürşat Göncü, HKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Kayıhan, ABD'den Arabulucu John Thomas Porter, İngiltere'den Michel Kallipetis, Belçika'dan Gerard Kuyper, Afrika'dan Ebrahim Patelia, arabulucular Erol Koç, Neyir Şeyda Musal, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Gündoğan, İrfan Medet Akpınar, Fatih Soysal, Mehmet Akuğur ve Aşiyan Süleymanoğlu sempozyumda konuşmalarını yaptı. Konuşmacılar, "Ticari Uyuşmazlıkların Çözümünde Arabuluculuk", "İş Uyuşmazlıklarının Çözümünde Arabulucuk" ve "Arabuluculukta Avukatın Rolü" konulu sunumlarını yaparak konuları detaylı olarak inceledi. Açılış konuşmasını yapan HKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şabah Kayıhan: "Hepimizin bildiği gibi uyuşmazlıklar olduğu zaman ilk etapta başvurulacak olan yer, devletin görevli mahkemeleridir. Bu temel uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Bununla beraber bir diğer uyuşmazlık yöntemi tahakküm usulüdür" Diyerek arabuluculuk çözüm yönteminin önemine dikkat çekti. Arabuluculuk konusunda ciddi anlamda farkındalık oluşturulduğunu ifade eden Kayıhan, arabuluculuk yönteminin ülkemizde oturduğu taktirde devletin mahkemelerinin iş yükünün azalacağını dile getirdi. Arabuluculuk kanununun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Hasan Kalyoncu Üniversitesi olarak 1100 avukat ve adaylarına arabuluculuk eğitimi düzenlediklerini söyleyen HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu, "Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, arabuluculuk ile ilgili ilk kez bu sertifikanın yetkisini alan kurumlardan bir tanesidir. Özellikle hukuk alanında bildiğiniz gibi nüfus yoğunluğunun artışı, iktisadi gelişmeleri ve günlük hayatın içerisinde cereyan eden vakaların hemen hepsi mahkemelerimizde iş yükünü ciddi anlamda arttırmış durumdadır. Mahkemelerimizin iş yükünü hafifletmek, tarafların iradesine bırakılan konularda arabuluculuk yöntemi ile uyuşmazlıklara uzlaşı kültürü getirmek hedefini üniversitemiz olarak bu eğitimle desteklemekteyiz. Aile hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku gibi birçok alanda açılan davalarda üniversitemiz sertifikasını alan arabulucuların hızlı ve uzlaşıcı bir anlayışla birçok dosyada arabuluculuk sertifikamızı da kullanarak müdahil olduğunu da gözlemlemiş durumdayız" dedi.
BİZE ULAŞIN