Hayali dönüşümle binalar yıkılıyor

Hayali dönüşümle binalar yıkılıyor

Adana’da bazı binaların riskli yapı ilan edilerek yıkım kararı alınmasına tepki gösteren vatandaşlar, Sümer Mahallesi’nde tehditli, şantajlı bir rant oyunu döndüğünü iddia etti

Adana'da yaklaşık 3 yıldır kentsel dönüşüm dedikodularıyla uğraşan Sümer Mahallesi sakinlerini, evlerinin yıkılması korkusu sardı. Bugüne kadar birçok binanın yıkılması sonucu adeta afet bölgesine dönen mahallede bazı binalar için de yıkım kararı alındı. Riskli bina ilan edilen evlerinin yıkılmaması için mücadele eden vatandaşlar, idare mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı aldı. Evlerinin satışı için taciz ve tehdit edildiklerini ileri süren vatandaşlar, rant terörüne son verilmesini istedi.

ORMAN KANUNU
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın Sümer Mahallesi'nde herhangi bir kentsel dönüşüm çalışması olmadığına dair yazılı ve sözlü beyanda bulunmasına karşın bazı art niyetli kişilerin vatandaşları kandırıldığını öne süren mahalle sakinleri, "Uygun şekilde alınmayan ve güvenirliliği tartışmalı karot numuneleriyle yıkım kararları alınıyor. 2017 Türkiye'sinde orman kanunları işletilerek insanlar tehdit ediliyor, taciz ediliyor. Bunun önüne geçilmesini istiyoruz" dedi.

"YIKIMI DURDURDUK"
YAVUZ GÜRBÜZ (38): Biz kapımızı çalan müteahhitlere ve onların adamlarına evimizi, işyerimizi kat karşılığı vermeyeceğimizi, kentsel dönüşüm hayali gerçeğe dönüşürse bedeli karşılığı satacağımızı söyledik. Defalarca işyerimize gelip bizi taciz ettiler. Bizden umut kesince mobilya mağazamızın bulunduğu hisseli parselimizin bir bölümünü satın aldılar. Sonra da sanki işyerimizin olduğu binada hisseleri varmış gibi göstererek karot örneği alınması için karar aldırdılar. Bu kararı sahte evrak ve yalan beyanla sağladılar. Bu hukuksuzluğa karşı çıktık. 3 ay önce polis zoruyla, çilingirle kapımız açılarak örneği aldılar. İşyerimizin duvarlarını delik deşik ettiler.

DUVARLAR DELİK DEŞİK
YUNUS BALLI (38): Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 5 katlı Arıkan Apartmanı'ndan haberimiz olmadan karot numunesi aldılar. Hiçbir güvenirliği olmayan bir örneğe dayanarak yıkım kararı çıkarıldı. Biz de mahkemeye başvurduk. Adana 1'inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şimdi esas kararın açıklamasını bekliyoruz. Az daha evimizden yurdumuzdan olacaktık. Mahallemiz kentsel dönüşüm alanı ilan edilmemesine rağmen birileri sanki öyleymiş gibi davranıyor, bize baskı yaparak kat karşılığı evlerimizi almaya çalışıyor. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, referandum sürecinde "Kimseye imza vermeyin, kentsel dönüşümü ben yapacağım" demişti. Başkan böyle diyor ama halen insanlar evlerini satmaya, kat karşılığı anlaşmaya zorlanıyor.

"HEPİMİZ TEHDİT EDİLDİK"
EDİP DOKUR (62): Benim de oturduğum Kiremitler Apartmanı 10 daireli. Bizi görüşmeye çağırdılar. İmza vermeyeceğimizi söyleyince tehdit ettiler. Sonra bu apartmanda bir gün dahi oturmayan, Almanya'da yaşayan 82 yaşındaki Ali Balıcıoğlu isimli mülk sahibinden vekalet almışlar. O vekalete dayanarak risk tespiti yaptırıldı. Binamızın riskli olduğu yönünde raporla yıkım kararı alındı. Biz de bu duruma itiraz ettik. İtirazımız reddedilirse mahkemeye başvuracağız. Ortada bir rant dönüyor. Evleri ucuza kapatıp haksız kazanç sağlamak istiyorlar. Ancak hakkımızın gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hakkımızı hukuki yollardan koruyacağız. Bizim apartmanımız taş gibi.

SOL TARAFIM FELÇ OLDU
İBRAHİM AKPINAR (66): 2 katlı müstakil evim ve 2 dükkanım var. 3 yıl önce geldiler. Tekliflerini kabul etmedim. Müteahhidin adamları her gün gelin beni tehdit ve taciz etti. Kiracılarımdan çıkmalarını istediler. 'Buralar yıkılacak hep. Sıra size de gelecek. Kepçe dayandığında el mahkum çıkacaksınız' diyerek baskı yaptılar. Bunların yüzünden sağlığım bozuldu. Sinirstres derken sol tarafım felç oldu. Artık bastonla yürümek zorundayım. Lütfen devletimiz bize sahip çıksın. Bu rant peşinde konuşan gözü dönmüş insanları bizlerden uzaklaştırsın.
BİZE ULAŞIN