Karanlıkların yıldızı Öznur

Karanlıkların yıldızı Öznur

Doğuştan görme engelli Öznur Alamur, öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle başladığı atletizmde başarıdan başarıya koşuyor

  • Güney
  • Pazartesi 02.05.2017
Gaziantepli doğuştan görme engelli Öznur Alamur, beden eğitimi öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle başladığı atletizmle adeta yeniden doğdu. Azmiyle, 4 yıllık spor yaşamına şampiyonluklar sığdıran milli sporcu, başarılarına bir de dünya şampiyonluğu eklemek istiyor. Spor sayesinde hayata daha sıkı tutunan Öznur Alamur, "Hedefim, Londra'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda birinci olabilmek" dedi. Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda beden eğitimi öğretmenliği okuyan Alamur, spora Gaziantep Görme Engelliler Ortaokulu'nda okurken beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığını söyledi. Spor sayesinde özgüveninin geliştiğini ve daha mutlu olduğunu anlatan Alamur, spora golbol branşıyla başladığını, daha sonra bir süre gülle attığını belirterek bu branşların kendisine uygun olmaması ve antrenörünün yönlendirmesiyle atletizme geçtiğini kaydetti. Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) tarafından 2014 yılında İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda 100, 200 ve 400 metrede üç altın madalya kazandığını anımsatan Alamur, "2016 yılında ise bin 500 metreye başladım ve Avrupa şampiyonu oldum. 2015 yılında Dünya Oyunları'ndan 3 bronz madalyayla döndüm. 2016'da da Rio Paralimpik Oyunları'na katıldım, sakatlığım sebebiyle yedinci oldum" dedi.

ONUN HEDEFİ DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK
Engelli bireylere evde oturmak yerine herhangi bir spor branşıyla uğraşmaları tavsiyesinde bulunan Alamur, "Biz her ne kadar engelli olsak da bütün engelleri aşıp, engelsiz bireyler olarak yaşamalıyız. Kimse evde oturmasın. Herkes dışarıya çıksın. Çok güzel alanlar var. Herkes spor yapabilir. Spor insanı hayata bağlıyor. Bundan sonraki hedefim Londra'da düzenlenecek Görme Engelliler Dünya Atletizm Şampiyonası'nda birinci olabilmek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN