Görme engellilere hissedilebilir eziyet

Görme engellilere hissedilebilir eziyet

Mersin’de görme engelliler için yapılan hissedilebilir yüzeyler, onların yaşamını kolaylaştırmak yerine daha da zora sokuyor. Görme engelli vatandaşlar, bu duyarsızlığına adeta isyan ediyor

Mersin'i engelsiz bir kent haline getirmek isteyen yerel yönetimler, kaş yapayım derken göz çıkarıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampusu önünde hayata geçirdiği hissedilebilir yüzeyleri gören vatandaşlar, tepkilerini "Bu hizmet görme engellilerin hayatını kolaylaştırmaz daha da zora sokar. Düz olması gereken yüzeyler zikzaklı döşenmiş, yürürken karşınıza rögar kapağı da çıkıyor, aydınlatma direği de. Aniden çıkan ağaca toslamak mümkün" dediler.

"TEHLİKE İÇİNDEYİZ"
Özel bir şirkette çalışan yüzde 90 görme engelli 30 yaşındaki Soner Demir, Yenişehir'de kaldırımlara döşenen hissedilebilir yüzeylerde çektiği sıkıntıyı SABAH Güney ile paylaştı. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir rezaletle karşılaşmanın mümkün olmayacağını öne süren Soner Demir, "İşte gitmek üzere sabah evden çıktığımda hissedilebilir yüzeyleri takip ederek otobüs durağına geliyorum. Ama yol boyunca hissedilebilir yüzeylerin çakıştığı birçok engel karşıma çıkıyor" dedi.

DENETİM YAPILMIYOR
GMK Bulvarı üzerinde bulunan kaldırımlardaki hissedilebilir yüzeylerin engellilerin yaşamını kesinlikle zora soktuğunu belirten Soner Demir yaşadıklarını söyle anlattı: "Kaldırımda 3'er metre ara ile ağaçlar var. Rögar kapakları var. Düz olması gereken yüzeyler, şaka gibi zikzak çiziyor. Yürürken yönümüzü bulmakta zorlanıyoruz. Belediyeler bu işleri taşerona veriyor ama burada çalışan işçilerin daha duyarlı olması gerekmiyor mu? Ya da belediye yetkilileri neden denetlemiyor?"

ENGELSİZ BİR YENİŞEHİR
Hissedilebilir yüzeylerin görme engelliler için yapıldığı bilincine herkesin erişmesi gerektiğinin altını çizen Demir, "Yapılan bir hizmet bu kadar baştan savma olmamalı. Doğru düzgün yapmayacaklarsa boş yere devletin parasını çarçur etmesinler. Eğer taşeron firmanın işçileri bu işi bilmiyorlarsa gelip görme engelli birinden yardım istesinler. Biz, hissedilebilir yüzeylerin nasıl olması gerektiği konusunda onlara çok net bilgiler veririz. Sonuçta bunu kullanan bizleriz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN