Eshab-ı Kehf’e 3 boyutlu tanıtım

Eshab-ı Kehf’e 3 boyutlu tanıtım

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ve öğrencilerin elinde ahşap üzerine üç boyutlu işlenecek olan Eshab-ı Kehf Külliyesi dünyaya tanıtılacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kahramanmaraş'taki Eshab-ı Kehf Külliyesi, rölyef sanatıyla öğrencilerin elinde ahşap üzerinde üç boyutlu hale getirilecek. Türkiye'deki inanç merkezleri arasında yer alan Eshab-ı Kehf Külliyesi, kültürel ve manevi mirasının yanında görselliğiyle de dikkati çekiyor.

DÜNYAYA TANITACAK
Afşin Atatürk Mesleki ve Teknik Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, okulda kurulan atölyede, külliyeyi dünyaya tanıtmak için rölyef sanatıyla ahşaba motif olarak işleyip 3 boyutlu hale getirecek. Öğrenciler ayrıca mermer ve metal üzerine ilçenin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtacak. Okul Müdürü Halil Öztürk, Eshab-ı Kehf Külliyesi'ni ahşap üzerine işleyerek tüm dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi.

ESNAFA DESTEK
Külliyenin tarih ve kültür turizmi bakımından bölgenin en önemli değerlerinden biri olduğunu dile getiren Öztürk, "Yapılan çalışmalar, görenlerin beğenisi ve ilgisini çekiyor. Ayrıca, okul olarak gerekli alt yapıyı oluşturduğumuz takdirde döner sermaye işletmesi açarak esnaflarımıza da hizmet etmek istiyoruz" diye konuştu. Öztürk, mobilya bölümüne 3 boyutlu çalışma yapabilecek sistemin kurulmasına desteklerinden dolayı Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan'a teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN