Harabe değil cazibe merkezi

Gaziantep’te AK Partili belediyeler öncesi tarihi bir erozyona uğrayan 400 yıllık Bakırcılar Çarşısı, son yıllara damgasını vurarak kentin cazibe merkezi haline geldi

Harabe değil cazibe merkezi
Harabe görüntüsüyle kentin imajını yıllarca olumsuz yönde etkileyen Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, restore çalışmalarının ardından 10 yıldır altın çağını yaşıyor. Önceki belediyeler döneminde sırt çevrilen ve dükkanları bir bir kapanmaya başlayan kadim çarşı, AK Partili belediyeler döneminde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından kentin uğrak noktası haline geldi. Geçmişteki terk edilmiş görüntüsünden sıyrılan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı her yıl yüz binlerce turist tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

AKREPLER GEZİYORDU
400 yıllık bir tarihe sahip olan Bakırcılar Çarşısı'nın yıllarca restore edilmemesinin normal bir durum olmadığını söyleyen Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, "Yaklaşık 10 yıl önce Bakırcılar Çarşısı restore edildi. Restore edilmeden önce tam bir harabe durumundaydı, akrepler geziyordu. Turistler 400 yıllık çarşının yanından bile geçmiyordu Asım Güzelbey'in Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde restore çalışmaları başladı ve Türkiye'ye örnek oldu" dedi.

ALGI OYUNU KALKMALI
Terör konusunda Gaziantep'in üzerine oynanan algı oyununun bir an önce ortadan kalkması gerektiğini belirten Açık, "Bakırcılar Çarşımız artık her yıl yüzbinleri hatta milyonu aşan bir turist akınına uğruyor. Gaziantep'in üzerine oynanan algı oyunu ortadan kalkarsa Bakırcılar Çarşısı gerçek anlamda hak ettiği değeri bulacak. Batı da Gaziantep'i olumsuz yönde anlatıyorlar, eğer bunları da anlatırsak ben Gaziantep'i tutacaklarına inanmıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN